Relikwie polskich błogosławionych w rzymskim sanktuarium

Do kościoła św. Bartłomieja w Rzymie przyjęte zostaną relikwie błogosławionych: Stanisława Marii Starowieyskiego, Karoliny Kózkówny i ks. Jerzego Popiełuszko. Uroczystości rozpoczną się o godz. 19:00.

Kościół św. Bartłomieja, ustanowiony przez błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II Sanktuarium Męczenników za wiarę XX i XXI wieku.

Na uroczystości obecna będzie rodzina błogosławionego, którą będą reprezentować m.in. syn Andrzej z małżonką oraz bratanek – ks. prof. Marek Starowieyski. Obecni będą także przedstawiciele włoskiej Akcji Katolickiej, której patronem jest bł. Stanisław Maria Starowieyski.

– Relikwie jakie zostaną przekazane sanktuarium Św. Bartłomieja w Rzymie są to szczególne pamiątki. Formalnie są nazywane relikwiami drugiego stopnia, gdyż są to listy przekazane przez rodziny państwa Starowieyskich. Uroczystość nie ogranicza się tylko do przekazania relikwii bł. Stanisława Starowieyskiego. To jest wspaniała uroczystość, wspaniałe święto dla polskiego kościoła, gdyż tego samego dnia będą przekazywane relikwie bł. Karoliny Kózkówny, jest to z kolei patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i wspaniałej postaci, ks. męczennika, bł. ks. Jerzego Popiełuszki – powiedziała Bożena Ulewicz, Członek Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

Pamiątką przekazaną przez rodzinę Starowieyskich rzymskiemu sanktuarium będą listy bł. Stanisława do rodziny pisane z obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł prawdopodobnie w Niedzielę Wielkanocną, 13 kwietnia 1941 roku.

– Jak pisze biograf, z resztą bratanek, ks. prof. Marek Starowieyski, bł. Stanisław w obozie bardzo aktywnie apostołował, roznosił komunię św., przygotowywał do przyjęcia sakramentów osoby niewierzące, ale ciężka praca i głód doprowadziły go do kompletnego wykończenia. W zasadzie zmarł zginął zakatowany przez jednego z koncentracyjnych, obozowych oprawców. Jego grób znajduje się w pałacu w Łabuniach, gdzie Stanisław brał ślub ze swoją żoną. Jest to miejsce szczególne, bo w tej chwili znajduje się tam dom sióstr franciszkanek misjonarek Maryi i na samym cmentarzu w pobliżu pałacu jest symboliczny grób bł. Stanisława – dodała Bożena Ulewicz.

W niedzielę (21 października) polska delegacja weźmie udział w uroczystej Mszy św., podczas której Benedykt XVI  dokona kanonizacji siedmiorga błogosławionych.

 

Wypowiedź Bożeny Ulewicz


Pobierz Pobierz


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl