fot. PAP/EPA

Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego

W piątek obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu przypada także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To czas szczególnej pamięci o osobach, które poświęciły życie Bogu.

Z tej okazji w Bazylice św. Piotra w Watykanie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. W swojej homilii papież wskazał, że droga konsekracji rozpoczyna się od spotkania z Bogiem, ale konieczny jest również kontakt z drugą osobą. Podkreślił, że życie konsekrowane rodzi się i odradza ze spotkania z Jezusem ubogim, czystym i posłusznym, którego należy naśladować.

– Tak więc, gdy życie świata stara się gromadzić, życie konsekrowane porzuca przemijające bogactwa, aby objąć tego, który stale trwa. Gdy życie świata dąży do przyjemności i zachcianek swego „ja”, to życie konsekrowane uwalnia uczucia od wszelkiego posiadania, aby w pełni kochać Boga i innych. Gdy życie świata upiera się, by czynić to, co się chce, to życie konsekrowane wybiera pokorne posłuszeństwo jako największą wolność. Kiedy życie świata szybko zostawia ręce i serce pustymi, to życie według Jezusa napełnia pokojem aż do końca – powiedział papież Franciszek.

W naszym kraju obecnie jest ok. 32 tys. osób konsekrowanych – ponad 12 tys. zakonników, prawie 20 tys. sióstr zakonnych i blisko tysiąc osób w instytutach świeckich. Zakony prowadzą wiele dzieł m.in. szkoły, bursy, domy dziecka czy szpitale.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Ojciec Św. Jan Paweł II w 1997 r.

Transmisję Mszy św. z Bazyliki św. Piotra przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj