Zwycięstwo jest dumą Polski

– To wiekopomne zwycięstwo zasługuje, aby nazwać je Victorią Polską 1920 roku – podkreślił ks. bp Tadeusz Płoski podczas Mszy św. za Ojczyznę w ramach uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i 89. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. W Eucharystii wzięli udział m.in.: prezydent Lech Kaczyński, przedstawiciele parlamentu i rządu, wojskowi, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

– Jeżeli my sami nie będziemy tak nazywać największego z naszych najważniejszych zwycięstw w całej tysiącletniej historii, to któż w Europie je tak określi? – zastanawiał się ksiądz biskup, zachęcając do narodowej dumy ze zwycięstwa nad bolszewikami. Podkreślił, że za często zapominamy o trudzie pokoleń i krwawej ofierze złożonej na ołtarzach Ojczyzny. – Ten miesiąc powinien skłaniać nas do pytania o naszą miłość do Ojczyzny, do tego, co ją stanowi i wyraża, pytania o nasz patriotyzm – podkreślił.
Przypominając okoliczności bitwy z 1920 roku., zwanej także Cudem nad Wisłą, wskazał, że ocaliła ona nie tylko niedawno odzyskaną niepodległość naszego kraju, ale była też jedną z trzech najważniejszych bitew XX w. na świecie i jedną z decydujących w całej historii ludzkości. – Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem Marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale i całą Europę przed wprowadzeniem zbrodniczego sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego – zaznaczył wojskowy duszpasterz. Było to nawiązanie do najwspanialszych tradycji Rzeczypospolitej, kiedy to Polska nazywana była powszechnie na Zachodzie „przedmurzem chrześcijaństwa” albo „przedmurzem Europy”. Według biskupa – tak jak przed wiekami – „w 1920 roku na terytorium Rzeczypospolitej toczyła się w rzeczywistości bitwa o losy Europy”. Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że w okresie PRL komunistyczna propaganda, cenzura i SB „głosiły kłamstwa” albo „zakazywały pisania i głoszenia prawdy o historycznym zwycięstwie Polski i Polaków nad agresją Rosji na Europę” w 1920 roku. Zobrazował to słowami Jana Pawła II, który mówił, że o „wielkim Cudzie na Wisłą przez całe lata trwała zmowa milczenia. Dlatego Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy”.
Biskup polowy stwierdził, że 15 sierpnia to wyjątkowe święto. – Nie ma kraju na świecie, który by w jednym dniu jednocześnie obchodził święto kościelne, maryjne, wojskowe i państwowe. A w Polsce jest właśnie po to, aby uczcić i upamiętnić bezprecedensowe zwycięstwo Polaków i polskiego oręża nad agresją komunistycznej Rosji na Polskę i Europę – mówił.


Zenon Baranowski
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl