Wystawa w Krakowie 1939-1989

Stare zdjęcia, pamiątki, wspomnienia oraz dokumenty będą zamieszone na ponad dwudziestu planszach wystawy przedstawiającej los osób torturowanych w latach 1939-1989 w Areszcie Śledczym przy ul. Montelupich w Krakowie.

Otwarcie historycznej wystawy odbędzie się dzisiaj o godz. 18.00 Ekspozycja ma upamiętniać przetrzymywanych i torturowanych przez gestapo, podejrzewanych o działalność przeciwko okupantowi.

„Wystawa ma przypomnieć przede wszystkim krakowianom historię obiektu, który jest wpisany w krajobraz miejski, w pełni funkcjonuje i spełnia swoją rolę aresztu śledczego. I tak się w szczególności młodemu pokoleniu kojarzy, natomiast chcę przypomnieć, że to miejsce ma swoją historię, dość ważną w historii Krakowa jak i kraju. Przede wszystkim okres okupacji jak i potem ten pierwszy okres komunizmu do’53 roku i później jeszcze okres stanu wojennego, gdzie jednak było to miejsce nie tylko aresztem śledczym, ale pełniło ważna rolę w systemie represji zarówno tutaj państwa jak III Rzeszy, jak i państwa komunistycznego”- powiedział dr Maciej Zakrzewski z Krakowskiego oddziału IPN.

Na otwarciu obecni będą przedstawiciele środowisk kombatanckich z różnych okresów.

„Cały okres stalinowski, to są przywódcy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wszyscy, którzy mieli procesy przed sądami krakowskimi, zarówno przed wojskowym sądem rejonowym jak i sądem okręgowym, tam siedzieli. Również   ks. Władysław Gurgacz, także postać legendarna jeśli chodzi o polskie podziemie. W czasie wojny, tam zostali zawiezieni krakowscy profesorowie, którzy zostali zatrzymani przez gestapo”- zauważa dr Zakrzewski. Wystawa będzie prezentowana przez dwa tygodnie.

 

Wypowiedź dr Macieja Zakrzewskiego z Krakowskiego oddziału IPN.

 


Pobierz Pobierz

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl