Wołyń. Polski ośrodek w Kostiuchnówce na straży pamięci o Legionach

Harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP zainaugurowali w niedzielę w Centrum Dialogu Kostiuchnówka na ukraińskim Wołyniu kolejny rok akcji odzyskiwania miejsc pamięci o poległych w I wojnie światowej żołnierzach Legionów Polskich.

„Od 20 lat harcerze z Chorągwi Łódzkiej przyjeżdżają do Kostiuchnówki, by przywracać pamięć o polskich żołnierzach poległych w czasie I wojny światowej. W tym roku kontynuowanie naszego dzieła będzie możliwe dzięki dwóm dotacjom – każda w wysokości ok. 100 tys. zł – przekazanym przez Senat oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – powiedziała komendantka Chorągwi Łódzkiej Natalia Patorska-Grzelewska.

W czasie uroczystości z udziałem senatorów z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą – Grażyny Sztark, Ryszarda Bonisławskiego i Andrzeja Pająka harcerze przedstawili swoje tegoroczne plany, które zakładają poszukiwania grobów legionistów, ekshumacje ich szczątków i odbudowę cmentarzy m.in. w Kuklach, Jabłonce i na Polskiej Górce w Kostiuchnówce. Podejmują też próby pozyskania pieniędzy na utwardzenie drogi prowadzącej na cmentarz w Kowlu.

„Dziękuję wszystkim za wspaniałą pracę i to, co robicie dla polskości na tych terenach, za kultywowanie tradycji i historii. Kostiuchnówka zawsze będzie dla mnie miejscem szczególnym i może liczyć na moje pełne poparcie. Jestem zaszczycony, że będę mógł z wami współpracować” – zaznaczył konsul generalny RP w Łucku Wiesław Mazur, przekazując harcerzom sprzęt ogrodniczy, który posłuży do karczowania zarośniętych nekropolii.

Łódzki magistrat wybrał Kostiuchnówkę na miejsce inauguracji akcji informacyjnej dotyczącej tegorocznego Zjazdu Miast Piłsudskiego, który ma odbyć się w Łodzi 22-23 września.

„Postanowiliśmy zaprosić do Łodzi miasta, które nadały honorowe obywatelstwo Józefowi Piłsudskiemu i które szczególnie dbają o jego dziedzictwo. Łódź uczciła w tej sposób Marszałka już w roku 1919. Zapraszamy prezydentów i burmistrzów miast, aby rozmawiać z nimi o nowoczesnych formach kształtowania patriotyzmu oraz podpisać deklarację mającą na celu propagowanie myśli i czynu legionowego” – wyjaśnił Andrzej Janecki z Wydziału Promocji łódzkiego magistratu.

W spotkaniu w Centrum Dialogu wzięli udział także dyrektorzy szkół z regionu łódzkiego i z współpracujących z nimi placówek na Wołyniu. Polski ośrodek w Kostiuchnówce pełni bowiem także rolę integrującą młodzież z obu krajów.

Harcerski ośrodek w Kostiuchnówce został ufundowany przez legionistów Józefa Piłsudskiego jako zaplecze wycieczek z centralnej Polski organizowanych w 1936 roku w 20-lecie walk, które rozegrały się na tych terenach. Zginęło w nich lub zostało rannych ok. 2 tys. żołnierzy Legionów.

Po 1945 r. ośrodek pełnił rolę szkoły. W latach 2010-2011 zdewastowany budynek został wykupiony m.in. dzięki wsparciu Senatu RP.

Obecnie Centrum Dialogu Kostiuchnówka stanowi zaplecze logistyczne dla harcerzy prowadzących na Wołyniu akcję przywracania pamięci o polskich cmentarzach i mogiłach legionowych. Mieści się w nim również Sala Tradycji, w której znajdują się cenne pamiątki legionowe pozyskane w czasie prac archeologicznych i ekshumacji.

Kostiuchnówka to także miejsce, z którego co roku wyrusza sztafeta rowerowa wioząca Ogień Niepodległości, który 11 listopada składany jest na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl