Więźniowie będą pracowali na swoje utrzymanie

Poczta Polska podpisała dziś porozumienie ze służbą więzienną. Skazani będą sortować paczki, a także zajmą się załadunkiem paczek, tym samym więźniowie będą sami pracować na swoje utrzymanie.

Od ponad pół roku we wrocławskiej sortowni Poczty Polskiej prowadzony był pilotaż. 36 więźniów pracowało tam przy sortowaniu paczek.

– Zaprezentowaliśmy program rządowy, innowacyjny, pierwszy taki w Europie „Praca dla więźniów”. Jesteśmy dzisiaj już po ponad pół roku realizacji tego programu i możemy się pochwalić fantastycznymi rezultatami – mówił Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Dzięki pozytywnym wynikom tego pilotażu dziś zostało podpisane porozumienie, które umożliwi kolejne zatrudnienia i pozwoli skazanym szansę na rozpoczęcie nowego życia.

– Większa grupa skazanych będzie miała szansę wrócić do normalnego życia dzięki temu, że utrzyma taką pracę i szansę w tym wypadku od Poczty Polskiej – akcentował wiceminister sprawiedliwości.

W zaledwie kilka miesięcy zatrudnienie więźniów wzrosło o ponad 20%. Dzięki podpisanemu porozumieniu taką szanse dostanie kolejne 500 osób.

– Do pracy kierujemy skazanych, którzy spełniają kryteria zatrudnienia poza terenem jednostki penitencjarnej, czyli w szczególności odbywają karę za niegroźne przestępstwa, korzystają z systemu przepustkowego. Warunkiem jest również to, że ich dotychczasowa postawa w czasie odbywania kary jest nienaganna, a okres do zakończenia kary stosunkowo krótki – wskazywał genJacek Kitliński, dyrektor generalny służby więziennej.

Jak informuje prezes Poczty Polskiej, miejsca pracy, które zajmą więźniowie będą zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla przesyłek i osób. Co więcej, skazani zostaną zatrudnieni na miejscach, na które od dawna nie ma chętnych.

– Pracę, którą oferujemy więźniom jest w miejscach i na miejsca, które są od wielu miesięcy stałym elementem rekrutacyjnym i są to miejsca, na które nie możemy znaleźć pracowników – podkreślał Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Koszty utrzymania więźniów w Polsce są ogromne. Miesięcznie każdego z nas kosztują ponad 3 tys. zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl