Warszawa rozpoczęła obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

W Warszawie odbyły się dziś pierwsze z uroczystości związanych ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Cmentarzu Bródnowskim miał miejsce apel pamięci, w trakcie którego złożono kwiaty przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. „Heroiczna walka <<Żołnierzy Wyklętych>> była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę – napisał prezydent.

„Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju, jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości które my, Polacy cenimy wyżej niż własne życie – honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o <<Żołnierzach Wyklętych>> umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach” – podkreślił w liście Andrzej Duda.

W plany dzisiejszych obchodów wpisała się też uroczystość z udziałem delegacji z Kresów przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Kolejną uroczystość pod hasłem „Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy – Stefan Melak” zaplanowano przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Żołnierze niezłomni to działacze powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji naszego kraju. Ich liczba była imponująca – wskazuje dr Michał Wenklar z oddziałowego Bura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

– Liczby są ogromne. To jest ok. 150 tys. Żołnierzy Wyklętych, jeżeli traktujemy ich jako wszystkich, którzy byli zaangażowani w powojenny opór konspiracyjny. Natomiast mniejsza jest liczba tych, którzy należeli stricte do oddziałów zbrojnych, partyzanckich, tych którzy ukrywali się w lasach – to jest ponad 20 tys. żołnierzy – zaznacza Michał Wenklar.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1-go marca.

RIRM

drukuj