fot. wikipedia

Warszawa chce pozwać Skarb Państwa za naruszenie zasady samodzielności gminy

Stolica, zarządzana przez polityków Platformy Obywatelskiej, chce pozwać Skarb Państwa za naruszenie zasady samodzielności gminy przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę – tak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”.

Ewentualny pozew ma dotyczyć m.in. lokalizacji pomnika smoleńskiego, który – zgodnie z postanowieniem wojewody – ma powstać na obszarze zielonym między Placem Piłsudskiego a ul. Królewską.

Politykom Platformy Obywatelskiej nie podobają się też nazwy ulic zaproponowane w ramach dekomunizacji, zablokowanie manifestacji narodowców przed ambasadą Izraela oraz uchylenie części planu zagospodarowania przestrzennego w Warszawie.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podkreślił, że Warszawa nie jest samodzielnym księstwem, ale działa w pewnych warunkach prawnych.

– Państwo polskie jest państwem integralnym. Państwem, w którym samorząd gminny wykonuje rolę pomocniczą w lepszym urządzeniu naszego życia publicznego, ale nie jest to rola samodzielna i niepodlegająca prawu państwowemu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby sąd stwierdził, że wojewoda nie ma prawa uchylić chociażby uchwały rady gminy. To do tej pory nie miało miejsca i w tym przypadku również nie ma żadnych szans – wskazał poseł.

To, czy wyrok sądu będzie w tej sprawie konieczny, nie jest jeszcze pewne. Na razie urzędnicy warszawskiego ratusza szukają kancelarii prawnej, która podjęłaby się tej sprawy. Pod uwagę brany jest scenariusz, w którym skargę wniesie prezydent stolicy. Niewykluczone, że konieczna będzie uchwała rady miasta.

RIRM

drukuj