W aptekach brakuje niektórych leków

W aptekach brakuje leków m.in. przeciwzakrzepowych, kardiologicznych oraz stosowanych przy cukrzycy i nowotworach.

Według Naczelnej Rady Aptekarskiej – jednym z powodów tej sytuacji jest sprzedaż medykamentów za granicę. Poszerza się sfera eksportu równoległego leków refundowanych, których ceny są w Polsce znacznie niższe niż w innych krajach UE. Rocznie do innych krajów wywożone są leki warte ponad  2 mld zł.

Aptekarze podkreślają, że jak najszybciej trzeba zagwarantować aptekom i pacjentom stały dostęp do leków ratujących zdrowie i życie.

Trwają prace nad prawem farmaceutycznym, które ma uszczelnić system –  mówi poseł Czesław Hoc, wiceszef sejmowej komisji zdrowia.

– Prace trwają. Czasami odnoszę wrażenie, że niektórym środowiskom nie jest po drodze, żeby ten problem szybko uregulować, a jest on poważny. Obejmuje 2,5 mld złotych wyprowadzonych w postaci polskich leków. Te uregulowania rzeczywiście będą, tylko nie wiem, czy lada moment, czy poczekamy na to jeszcze kilka tygodni lub miesięcy. Będzie na pewno tzw. czarna lista, będą ujmowane leki przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, które najczęściej są wywożone. Będzie to np. kilkanaście czy kilkadziesiąt leków wpisanych na czarną listę, których nie będzie można wywozić. Ten proceder zostanie zatem ukrócony – powiedział poseł Czesław Hoc.   

Od 2013 r. aptekarze zgłaszają braki leków  na stronie internetowej Naczelnej Izby Aptekarskiej. Od 1 stycznia do 10 grudnia 2014 r. zrobili to ponad 1480 razy. Zgłoszenia dotyczą ok.  200 produktów leczniczych w różnych dawkach i postaciach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl