fot. wikipedia

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Współpraca prezydent – MON dobra, ale są obszary do uzdrowienia

Współpraca pomiędzy Pałacem Prezydenckim a resortem obrony jest dobra, ale są obszary, które trzeba uzdrowić – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji Obrony Narodowej.

Polityk odniósł się do kontrowersji wokół wypowiedzi prezydenta, który został nagrany podczas rozmów z mieszkańcami Warszawy 11 listopada. Z jego ust padły wówczas słowa o konieczności zaprzestania stosowania ubeckich metod wobec oficerów przez szefa MON Antoniego Macierewicza. [czytaj więcej] 

Chodzi o sprawę gen. Jarosława Kraszewskiego z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, któremu Służba Kontrwywiadu Wojskowego – podległa MON -odebrała dostęp do informacji niejawnych.

Poseł Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że na tle kompetencyjnym może dochodzić do pewnych starć na linii prezydent – minister obrony, ale według niego sprawa znajdzie swój pozytywny finał.

– Sama konstrukcja konstytucyjna tej współpracy pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej ma w sobie coś , co zawsze powoduje jakąś formę rywalizacji, czy nawet konfliktu, bo odpowiedzialnym za wojsko, za obronę narodową jest minister obrony narodowej, ale z drugiej strony zwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent RP. Tutaj zawsze pojawiają się różnego rodzaju napięcia. Jestem przekonany, że najbliższe tygodnie czy miesiące pokażą, że ta współpraca jest bardzo dobra. Bo ona jest dobra, co do tego nie ma żadnej dyskusji, ale są obszary, które absolutnie trzeba uzdrowić – podkreśla Wojciech Skurkiewicz.

O trudnych relacjach prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej media informują już od kilku miesięcy. Kwestią sporną była m.in. odmowa nominowania przez prezydenta generałów przedstawionych do awansu przez MON.

RIRM

drukuj