Rembertów: zakończyła się konferencja nt. obrony terytorialnej

W Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie odbyła się konferencja ekspercka na temat obrony terytorialnej. Wzięli w niej udział wojskowi, naukowcy, publicyści, a także ochotnicy, którzy chcą służyć w tej formacji.

Przed rozpoczęciem konferencji odbył się apel uczniów klas mundurowych z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

W Rembertowie zaprezentowano też sprzęt, w który zostaną wyposażeni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dostarczy go Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółka jest gotowa rozpocząć dostawy już na początku przyszłego roku.

– Najnowocześniejsze uzbrojenie będzie dostępne dla tych żołnierzy – podkreślił minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Na konferencji prasowej minister Antoni Macierewicz przypomniał, że Obrona Terytorialna będzie integralną częścią wojska Polskiego.

– Będąc piątym rodzajem sił zbrojnych Wojska Obrony Terytorialnej są częścią armii polskiej, taką samą jak wojska lądowe, wojska powietrzne, jak marynarka i jak siły specjalne – i to z sił specjalnych wywodzi się dowództwo wojsk obrony terytorialnej – mówił Antonii Macierewicz.

Zadanie utworzenia, sformowania i wyszkolenia żołnierzy obrony terytorialnej otrzymał płk. Wiesław Kukuła, który kierował wcześniej jednostką wojskową komandosów w Lubińcu. Jego doświadczenie w szkoleniu wojsk specjalnych będzie miało kluczowe znaczenie dla wyszkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. To one, w zamyśle ministra obrony, maiałyby stawiać czoła m.in. Rosyjskiemu specnazowi w ewentualnej wojnie hybrydowej.

– Ja nie ukrywam, że ze względu na zadania w wojnie hybrydowej. Tej, będącej zagrożeniem ze strony Rosji dla Europy. Z tego względu to zadanie utworzenia, uformowania WOT powierzyłem Panu płk. Kukule – skomentował szef MON.

Do obrony terytorialnej zgłosiło się już 10 tysięcy ochotników.

– Nie każdy kto się zgłosi będzie przyjęty. Wśród tych elementów selekcji będą wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem państwa – podkreślił minister.

Kandydaci będą musieli zrzec się przynależności partyjnej.

– Armia polska jest apolityczna. Tak jak dla całej armii, tak samo dla Wojsk Obrony Terytorialnej kraju jedyną partią jest naród i jest patriotyzm – dodał Antonii Macierewicz.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl