Macierewicz: sojusznicze wojska będą ćwiczyć na ścianie wschodniej

Pododdziały amerykańskiej brygady będą stacjonować w zachodniej Polsce, ale działać w pobliżu granicy wschodniej – powiedział w niedzielę minister obrony Antoni Macierewicz.

Pytany o rozmieszczenie sojuszniczych sił, które w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO mają przybyć m.in. do Polski, Macierewicz podkreślił, że batalionowa grupa bojowa – jedna z czterech, które mają być rozmieszczone w regionie – będzie stacjonować głównie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). „To jest najbliższy poligon i najbliższa baza związana bezpośrednio z obrona przesmyku suwalskiego” – zaznaczył.

Dodał, że pododdziały amerykańskiej brygadowej grupy bojowej będą wprawdzie stacjonować na zachodzie Polski, ale brygada „z tamtych baz będzie dyslokowana do miejsc działań w pobliżu granicy wschodniej”. „Tam będzie tylko ich punkt stałego stacjonowania, ale stamtąd będą dyslokowani na poligony na ścianie wschodniej” – dodał.

Jak podało w sobotę MON, żołnierze ciężkiej amerykańskiej brygady będą stacjonowali m.in. w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Szczyt NATO w lipcu postanowił, że sojusz wyśle do Polski i krajów bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA. Oprócz tego USA zapowiedziały wysłanie do Europy Środkowo-Wschodniej – w ramach współpracy dwustronnej – brygady pancernej i pododdziału śmigłowców.

Brygada przez większość czasu ma znajdować się w Polsce, ale będzie też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO.

Wielonarodowy batalion będzie stacjonował w Orzyszu i sąsiednim Bemowie Piskim, ma przybyć do Polski w kwietniu 2017 r. Amerykańska Brygadowa Grupa Bojowa (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) ma się zacząć przemieszczać do Polski w styczniu.

Jak poinformowało MON, w początkowym okresie brygada zostanie rozlokowana między Drawskiem Pomorskim a Żaganiem. Później część jej sił przemieści się w inne rejony wschodnich obrzeży NATO.

W ramach pierwszej zmiany dowództwo amerykańskiej brygady oraz kilka jej batalionów będą stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. W Polsce państwem ramowym będą wielonarodowego batalionu będą Stany Zjednoczone, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, a w Estonii – Wielka Brytania.

Prócz ok. 800 Amerykanów w skład batalionu w Polsce będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do batalionu na Łotwie oraz pododdział do Rumunii, gdzie NATO zwiększa obecność wojskową w ramach wzmacniania południowo-wschodniej flanki.

Według komunikatu MON amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT) będzie liczyła ok. 4 tys. żołnierzy. Jako pierwsza przyjedzie do Polski 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca w Fort Carson w stanie Kolorado.

Pierwsze ćwiczenia brygada ma przeprowadzić w Polsce, potem jej pododdziały wielkości kompanii zostaną wysłane do Bułgarii, Rumunii i państw bałtyckich. Kompanie pozostaną w krajach bałtyckich, dopóki na miejsce nie przybędą wielonarodowe bataliony NATO.

W czerwcu w Polsce i krajach bałtyckich mają się odbyć ćwiczenia brygady. W lipcu przemieści się znów do Bułgarii i Rumunii na kolejne manewry, w ramach których kompania czołgów zostanie wysłana na drugą stronę Morza Czarnego – do Gruzji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl