fot. PAP/Tomasz Waszczuk

MON podpisze dziś kontrakt na modernizację czołgów Leopard

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze dziś po południu z firmami zbrojeniowymi kontrakt na modernizację niemieckich czołgów Leopard. Umowa opiewa na kwotę ponad 2,5 mld zł.

Połowa środków trafi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej tj. zakładów w Łabędach i Poznaniu. Zagranicznym partnerem umowy będzie niemiecki koncern zbrojeniowy.

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON-u, podkreśla, że kontrakt otwiera bardzo duże szanse przed polskimi zakładami.

– Chodzi o to, żeby umożliwić w przyszłości realizację przeglądów i remontów w polskich zakładach zbrojeniowych całej populacji czołgów Leopard, będących na wyposażeniu polskich sił zbrojnych. Jednocześnie tworzone jest zaplecze logistyczne i wypracowywane są zasady współpracy z partnerami zagranicznymi, których rezultatem będzie utrzymanie wysokiego poziomu sprawności technicznej czołgów oraz skrócenie czasu realizacji napraw kluczowych podsystemów czołgów – mówi rzecznik MON-u.

Program modernizacji czołgów Leopard jest znacznie opóźniony. Umowa miała być podpisana już dwa lata temu.

MON zmodernizuje 128 czołgów, które Polska kupiła w 2002 roku od Niemiec. Unowocześnione zostanie także 14 maszyn, które nabyliśmy dwa lata temu. Pierwsze zmodyfikowane jednostki mają być oddane do użytku w 2017 roku.

RIRM

drukuj