[TYLKO U NAS] Min. Waszczykowski: Europosłowie PO nie głosowali przeciwko rządowi, a przeciwko Polsce

Obok ostrych reakcji premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy, również szef MSZ Witold Waszczykowski skrytykował europosłów Platformy Obywatelskiej za głosowanie przeciwko Polsce. Zostaną rozliczeni w kolejnych wyborach – podkreślił w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Minister Waszczykowski podkreślił, że europosłowie głosowali nie przeciwko rządowi, ale przeciwko Polsce.

Europosłowie Platformy Obywatelskiej pogubili się w tej sytuacji i będą rozliczeni w czasie kolejnych wyborów – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak przypomniał rezolucja Parlamentu Europejskiego może prowadzić do sankcji.

– To nie będzie kara nałożona na rząd polski, to będzie kara nałożona na Polskę, a więc to oznaczałoby, że całe polskie społeczeństwo musiałoby cierpieć z tego tytułu – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Społeczeństwo będzie cierpieć, jeśli wszystkie państwa Unii Europejskiej opowiedzą się za uruchomieniem sankcji. Jednak – jak powiedział szef polskiej dyplomacji – już dziś wiadomo, że Węgrzy nie dopuszczą do takiej procedury.

Dlatego działania unijnych polityków można odbierać jako próbę wywarcia presji. Głównym rozgrywającym w tej batalii próbuje być wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

– Nie wystarczały mu przyjazdy do Polski, gdzie zamiast do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, chodził na wiece do „Gazety Wyborczej”. On chciał, abyśmy to my jeździli do Brukseli i tam stali pod jego pręgierzem, tłumaczyli się być może w świetle kamer na konferencjach prasowych – mówił Witold Waszczykowski.

Jednak w świetle kamer miały miejsce nie tłumaczenia polskiego rządu, a skandaliczne słowa przewodniczącego liberałów Guy’a Verhofstadta. Jak zaznaczył minister spraw zagranicznych, była to mowa nienawiści.

Polska najlepiej wie, jak wygląda faszyzm, żyła bowiem pod pręgierzem dwóch totalitaryzmów – zaznaczył gość TV Trwam.

– On bardziej został ukarany, napiętnowany przez opinię publiczną, przez międzynarodową opinię publiczną. Nie warto, żeby państwo wytaczało przeciwko takiemu człowiekowi jakieś instrumenty administracyjne – powiedział Witold Waszczykowski.

Zamiast tego rząd wciąż musi walczyć z forsowaną przez opozycję narracją o izolacji Polski w Europie.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego można zobaczyć [tutaj].

TV Trwam News/RIRM

drukuj