Szczecin: ruszyła rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

W Szczecinie rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Obecnie trwa demontaż kolumn. Prace mają potrwać około tygodnia i są podzielone na dwa etapy. Po rozbiórce kolumn, zdemontowany zostanie cokół.

Płaskorzeźby z kolumn trafią na Cmentarz Centralny w Szczecinie. Teren, na którym stoi monument, zostanie całkowicie zrównany. Plac zostanie zagospodarowany i będzie dostępny dla mieszkańców miasta.

Dyskusja nad przyszłością pomnika toczyła się od kilku miesięcy. O jego rozbiórkę wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja o demontażu musiała jednak zapaść na stopniu centralnym.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreśla, że pomnik już dawno powinien zniknąć z przestrzeni miejskiej.

– Cieszę się, że w końcu ten pomnik zniknie z przestrzeni miejskiej. (Pomnik stoi) W jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów miasta – miasta doświadczonego okupacją sowieckich żołnierzy już po zakończeniu II wojny światowej – można powiedzieć okupacją, dlatego, że Polacy ginęli z rąk pijanych czerwonoarmijców, którzy (…) traktowali to miasto, jako bez mała okupowane. Mówienie tutaj o wdzięczności Armii Czerwonej jest bardzo dużym nadużyciem. Szkoda, że tak późno ta decyzja, zdecydowanie za późno, ale lepiej późno niż wcale – mówi Joachim Brudziński.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi na Złotym Szlaku – reprezentacyjnej ścieżce spacerowej, która prowadzi do Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Pomnik został odsłonięty 23 kwietnia 1950 roku w piątą rocznicę wkroczeń do Szczecina armii sowieckiej.   

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl