fot. Szczeciński Park Przemysłowy

Firmy działające w branży stoczniowej apelują do prezydenta Szczecina o czasowe zwolnienie z podatku od nieruchomości

7 kwietnia 2020 r. zarząd ówczesnej Stoczni Szczecińskiej zwrócił się do prezydenta miasta Piotra Krzystka z prośbą o podjęcie inicjatywy dotyczącej przyjęcia przez radnych uchwały w sprawie udzielenia szczecińskim przedsiębiorcom czasowego zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego działają liczni szczecińscy przedsiębiorcy, z którymi współpracuje wielu kooperantów z Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Sama spółka jest ważnym szczecińskim podatnikiem.

Przedsiębiorcy działający na terenie SPP odczuwają efekty gwałtownej i niespodziewanej zmiany koniunktury gospodarczej w Polsce. Firmy skarżą się na ograniczenie liczby zamówień, wstrzymanie realizacji kontraktów i na panujący ogólny stan dużej niepewności, który zmusza je do redukcji wydatków i powzięcia oszczędności.

Okresowe zwolnienie z podatku od nieruchomości stanowiłoby zarówno wsparcie, jak i wyraz głębokiej troski władz miasta o stan lokalnej gospodarki. Umożliwiłoby ono zmniejszenie opłat ponoszonych przez najemców na rzecz SPP.

W 2019 r. kwota podatku od nieruchomości wyniosła w przypadku SPP nieco ponad 4 mln zł. Na rok 2020 wyniesie prawie 4,5 mln złotych.

Zarząd zaznaczył, że spółka może dotkliwie odczuć efekty gwałtownej i niespodziewanej zmiany koniunktury gospodarczej w Polsce.

– Wynika to z faktu, że problemy z regulowaniem należności z tytułu czynszu licznie sygnalizują nam przedsiębiorcy działający na naszym terenie – wyjaśniono w piśmie do prezydenta.

– Firmy skarżą się na ograniczenie liczby zamówień, wstrzymanie realizacji kontraktów i na panujący ogólny stan dużej niepewności, który zmusza je do redukcji wydatków i powzięcia oszczędności – dodano.

– Niestety, do dzisiaj nasza spółka nie otrzymała odpowiedzi na to pismo – podsumowała Katarzyna Ansen-Mrowińska, specjalista ds. marketingu w Szczecińskim Parku Przemysłowym.

Szczeciński Park Przemysłowy/radiomaryja.pl/JG

drukuj