fot. PAP/Hanna Bardo

Sąd zabezpieczył finansowe roszczenia ministerstwa zdrowia na 418 respiratorach

Sąd zabezpieczył roszczenia ministerstwa zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory – wynika z nieoficjalnych źródeł związanych ze sprawą. Właściciel zatrzymanych 418 respiratorów ma obowiązek wpłaty do Ministerstwa Zdrowia kwoty ustalonej przez sąd.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpatrując przed kilkoma dniami wniosek Ministerstwa Zdrowia o zabezpieczenie pozostałych zobowiązań spółki E&K, zobowiązał właścicieli zatrzymanego majątku – 418 respiratorów, które mają znajdować się na granicy celnej na Okęciu – do wpłaty odpowiedniej, ustalonej przez sąd kwoty za każde z urządzeń, które zostanie sprzedane.

Środki za respiratory sprzedane za granicę będą musiały trafić do Ministerstwa Zdrowia przed samą transakcją sprzedaży – wynika z tych nieoficjalnych informacji.

Najprawdopodobniej to zabezpieczenie pozwoli pokryć całą pozostałą do uregulowania kwotę zobowiązań firmy E&K wobec resortu zdrowia – wynika z nieoficjalnych informacji. Pozostające do uregulowania środki E&K to ok. 25 mln zł.

We wtorek rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że zapadło postanowienie w sprawie zobowiązań spółki E&K z wniosku Ministerstwa Zdrowia, ale nie chciał mówić o jego szczegółach.

Zapewnił jedynie, że decyzja sądu świadczy to o tym, że Ministerstwo Zdrowia skutecznie dochodzi swoich roszczeń.

Firma E&K, należąca według mediów do handlarza bronią, w 2020 r. podpisała z Ministerstwem Zdrowia umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu – dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do Ministerstwa Zdrowia w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Ministerstwu Zdrowia udało się wcześniej zabezpieczyć ok. 26 mln zł zobowiązań spółki.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl