fot. PAP/Paweł Supernak

Wizyta szefa MSZ we Włoszech

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w Rzymie ma rozmawiać z szefem dyplomacji Włoch Paolo Gentilonim m.in. o problemie migracji, wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i Światowych Dniach Młodzieży. Waszczykowski spotka się też z przedstawicielami włoskiej Polonii.

Jak poinformował w niedzielę PAP rzecznik MSZ Artur Dmochowski, tematy rozmów ministra Witolda Waszczykowskiego z jego włoskim odpowiednikiem Paolo Gentilonim, to: problem migrantów, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przyszłość UE i kwestia tzw. brexitu (ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię), wspólne działanie na rzecz rozwiązania kryzysów w Syrii, Libii i rogu Afryki oraz Światowe Dni Młodzieży organizowane w lipcu w Polsce.

Podczas wizyty w Rzymie Waszczykowski złoży wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Polskim Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino. Zaplanowane jest także jego spotkanie z przedstawicielami Polonii.

Waszczykowski podczas pobytu w Rzymie udzieli też wywiadów włoskim mediom.

Na początku minionego tygodnia szef polskiej dyplomacji i szefowa kancelarii premiera Beata Kempa odwiedzili Watykan w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. Rozmawiali m.in. z sekretarzem stanu księdzem kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. relacji z państwami ks. abp. Paulem Gallagherem.

PAP/RIRM

drukuj