[TYLKO U NAS] M. Dworczyk: Emocje wokół noweli ustawy o IPN szybko opadną

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam wyraził przekonanie, że emocje wokół ustawy o IPN opadną w miarę szybko. Polsce i Izraelowi zależy na prawdzie – podkreślił.

Polski rząd prowadzi kampanię, która ma na celu pokazanie istoty zmian, jakie niesie za sobą nowela o IPN. Przepisy krytykują m.in. Izrael, USA i Ukraina. Izraelski rząd twierdzi, że ustawa blokuje badania naukowe o Holokauście, a w zagranicznej prasie pojawiły się także absurdalne komentarze, że Polska rzekomo pisze historię na nowo.

Minister Michał Dworczyk na antenie TV Trwam zwrócił uwagę, że część opinii zagranicznej jest zdezorientowana. Dodał, że w przestrzeni publicznej pojawiło się szereg przekazów, które były fałszywe.

Premier Morawiecki bardzo dużo czasu na tłumaczenie naszym partnerom zagranicznym, jaka jest rzeczywista istota zmian, które wprowadziliśmy w ustawie o IPN; czym na pewno nie jest ta ustawa, czyli nie jest to zablokowanie możliwości badań nt. Holokaustu, nie jest to zablokowanie możliwości mówienia o nawet najbardziej trudnych doświadczeniach. Jest to obrona dobrego imienia Polski – zaznaczył Michał Dworczyk.

Nowelizację ustawy o IPN prezydent RP Andrzej Duda podpisał w ub. wtorek. Jednocześnie skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela m.in. wprowadza kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem Michała Dworczyka można zobaczyć [tutaj].

 

RIRM

drukuj