fot. PAP/Rafał Guz

Min. M. Dworczyk: Narodowa kwarantanna jest możliwa

Narodowa kwarantanna jest możliwa, jednak robimy wszystko, by do tego nie dopuścić – mówił dziś w Polskim Radiu szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Resort zdrowia zaprezentował najnowsze dobowe dane na temat epidemii. Są niższe niż w ostatnich dniach. 

21 713 zakażeń koronawirusem i 173 zgony. To najniższy bilans od prawie tygodnia. Mimo to scenariusz pełnego lockdownu i narodowej kwarantanny cały czas jest możliwy.

– Przekroczenie 70 bądź 75 osób na 100 tysięcy mieszkańców w perspektywie 7 dni – jeżeli w ciągu 7 dni te wartości będą wyższe, wtedy będziemy musieli liczyć się z narodową kwarantanną – oświadczył minister Michał Dworczyk.

Takiego scenariusza rząd próbuje za wszelką cenę uniknąć, dlatego idzie drogą środka – wskazał Michał Dworczyk.

– Z jednej strony chcemy zadbać o zdrowie i życie Polaków. Z drugiej strony uniknąć decyzji, które będą miały niedobre konsekwencje dla gospodarki – zaznaczył szef KPRM.

Na bieżąco rozbudowywana jest baza łóżek COVID-owych. Na terenie całego kraju ruszyła także budowa szpitali tymczasowych. Największą bolączką jest kadra medyczna, a raczej jej niedobór.

– Mamy za mało personelu medycznego w Polsce, stąd różnego rodzaju działania, takie jak właśnie zlikwidowanie kwarantanny dla personelu medycznego i uruchomienie testów antygenowych, szybkich testów – powiedział minister Michał Dworczyk.

Do tego dochodzą także rozwiązania ustawowe, dzięki którym łatwiejsze będzie zatrudnienie personelu medycznego spoza krajów Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj