fot. facebook/A.Soboń

[TYLKO U NAS] A. Soboń: Będziemy mieli 50 tys. mieszkań w realizacji

Dzisiaj jesteśmy już na etapie, że połowę tego celu, który postawiliśmy przed sobą, czyli decyzji inwestycyjnych rozpoczęcia inwestycji w nowe mieszkania, za chwilę tę połowę osiągniemy. Będziemy mieli 50 tys. mieszkań w realizacji – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje Narodowy Program Mieszkaniowy, mający zwiększyć dostępność mieszkań zwłaszcza dla rodzin o przeciętnych i niskich dochodach. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował o dokonanych już inwestycjach.

– W tym tygodniu dojdzie nam około tysiąca mieszkań w naszym Portfelu Inwestycyjnym. To będzie Wrocław – ulica Kolejowa i Kraków, gdzie mamy tereny na Klinach i dokupimy jeszcze w tym tygodniu kawałek terenu tak, aby skompletować już tę dużą inwestycję w Krakowie – powiedział.

Po nowelizacji ustawy o krajowym zasobie nieruchomości będą realizowane inwestycje na państwowych gruntach, które zakładają 63 tysiące nowych mieszkań.

– Musieliśmy trochę zmienić przepisy prawa, żeby można było budować sprawniej, żeby wykorzystać także ziemię Spółek Skarbu Państwa. Musieliśmy też stworzyć mechanizm pracy ze spółkami, takimi jak PKP
i innymi spółkami, z którymi możemy wspólnie budować duże projekty. To wszystko oczywiście wymagało czasu, ale chcę powiedzieć, że dzisiaj jesteśmy już na etapie, że połowę tego celu, który postawiliśmy przed sobą, czyli decyzji inwestycyjnych rozpoczęcia inwestycji w nowe mieszkania, za chwilę tę połowę osiągniemy. Będziemy mieli 50 tys. mieszkań w realizacji –
dodał.

Wiceminister rozwoju zwrócił także uwagę na jakość budowanych mieszkań.

– Myślę, że będziemy mogli tutaj powiedzieć nie tylko o skali, bo to zawsze robi wrażenie, ale też o jakości, standardzie, bo każda ta inwestycja jest naprawdę najwyższej jakości. Do konkursów architektonicznych bierzemy najlepszych architektów – powiedział.

Artur Soboń podkreślił, że popyt na mieszkania w Polsce jest bardzo duży. To wpływa na cenę mieszkań, na które nie mogą pozwolić sobie młode rodziny.

– Jeśli do tego dołożymy mieszkania czynszowe komunalne, na które mamy finansowanie właśnie dla samorządów. Mamy 18 tysięcy takich mieszkań. Mamy program „Mieszkanie Plus”, który rozpędzamy tak, żeby rozpocząć realizację 100 tysięcy mieszkań. To na pewno, po pierwsze, zmieni sytuację na rynku, więc skorzystają wszyscy, bo gdzieś tam, gdzie nie ma konkurencji, to wymusi konkurencję. A po drugie, Ci, którzy nie mają dzisiaj szans na mieszkanie, będą mieli szanse na to, żeby w dostępnej cenie takie mieszkanie wynająć albo wynająć i spłacając dojść do własności – powiedział.   

Wiceminister rozwoju poinformował o realizowanych inwestycjach w infrastrukturę Polski Wschodniej i planowanych nowych kilometrach drogi krajowej nr 17.

– Wreszcie z prawdziwego zdarzenia połączenie Warszawy z Lublinem, a potem Lublina z granicą – z Ukrainą – powiedział.

Całą rozmowę z Arturem Soboniem, wiceministrem inwestycji i rozwoju, z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj