fot. PAP/Marcin Obara

Min. H. Kowalczyk: Gminy z całej Polski zgłaszają się o pomoc w związku z suszą

Susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, Łódzkie, Kujawsko-pomorskie, wschodnie Mazowsze – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że o pomoc zgłaszają się gminy z całego kraju. Przypomniał, że resort uruchamia program zaopatrzenia w wodę.

„Próbujemy przeciwdziałać skutkom zmian klimatu (…). Uruchamiamy program zaopatrzenia w wodę. To jest program dla gmin, gdzie rzeczywiście nasilają się objawy braku wody” – mówił w środę na antenie Jedynki Polskiego Radia szef resortu środowiska.

Wskazał, że wsparcie ruszyło 1 lipca br.

„Poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska uruchomiliśmy programy wsparcia modernizacji ujęć wody, modernizacji stacji uzdatniania wody, po to żeby mieszkańcom zapewnić wodę tam, gdzie z powodu suszy jej brakuje” – podkreślił.

Jak powiedział, to władze samorządowe, czyli gmina, odpowiadają za zaopatrzenie w wodę, za oczyszczenie ścieków.

„To są środki finansowe na tego typu przedsięwzięcia” – wyjaśnił.

Pytany, które gminy są mocno dotknięte kłopotami z wodą, minister odpowiedział, że susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, Łódzkie, Kujawsko-pomorskie, wschodnie Mazowsze. Podkreślił, że o pomoc w związku z suszą zgłaszają się gminy z „każdego terenu Polski”.

Jak podał we wtorek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w Polsce utrzymuje się susza rolnicza. Suszą występuje już w 14 województwach. Według IUNG susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach wśród: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu.

PAP/RIRM

drukuj