Trwają prace nad projektem odbudowy przemysłu stoczniowego

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracuje nad projektem ustawy dot. odbudowy przemysłu stoczniowego. Plan zakłada powstanie ok. 5 tys. nowych miejsc pracy w tym sektorze.

Obroty, w związku z zakupem części do budowy statków, wzrosną od 1,5 mld zł do 2 mld zł  –  powiedział wiceszef resortu Paweł Brzezicki.

Celem ustawy ma być aktywizacja przemysłu okrętowego i przemysłów z nim komplementarnych. Resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zakłada, że co najmniej 50 proc. dostawców części i materiałów w przypadku budowy całego statku będzie polskimi firmami.

To są założenia, które idą w dobrym kierunku – ocenił poseł Andrzej Jaworski, były prezes stoczni Gdańsk.

– Wiemy doskonale, że przemysł morski, w tym także przemysł stoczniowy, to jest cały czas przyszłość. Nikt nie wynalazł i nie wynajdzie tańszego sposobu przewozu towarów na tak dalekie trasy. Ale co za tym idzie, to jest także przemysł, który się bardzo mocno unowocześnia i daje dużą możliwość, jeżeli chodzi o zatrudnienia, ale także o kooperację z licznymi podmiotami. Dlatego czekamy na szczegóły i mam nadzieję, że te decyzje, kiedy zostaną przedstawione, będą bardzo szybko realizowane – powiedział Andrzej Jaworski.

Ustawa dot. odbudowy przemysłu stoczniowego miałaby wejść w życie w 2017 roku.

RIRM

drukuj