fot. flickr

Trwają prace nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych

Trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. W tym tygodniu po drugim czytaniu dokument trafił do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Nowe przepisy mają usprawnić budowę Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni i głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Projekt określa zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji.

W ustawie nie uwzględniono jednak postulatów społecznych – zaznaczył Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

– Pracowników i związki zawodowe niezmiernie smuci to, że nie uwzględniono w tej ustawie postulatów społecznych, przede wszystkim dotyczących kwestii BHP, dialogu społecznego w firmach, a także kwestii związanych ze szkoleniami. Nie implementowano również konwencji MOP numer 143, która była przez Polskę ratyfikowana, a która nie została uwzględniona w tych rozwiązaniach, a jest tam na przykład element listy pracowników rezerwowych, którzy są w portach zatrudniani, co powoduje, że dzisiaj mamy w tej kwestii wolną amerykankę. Z jednej strony jest więc to sprawa techniczna, regulująca kwestie funkcjonowania zarządów portów, a z drugiej strony parę rzeczy, których tam nie uwzględniono, a na których stronie społecznej zależało – powiedział Marek Lewandowski.

Do 2030 roku inwestycje portowe mają opiewać na 30 mld zł, z czego połowę ma kosztować budowa Portu Centralnego w Gdańsku.

RIRM

drukuj