fot. Paweł Palembas

W kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami

Jak informuje IMGW, Europa centralna będzie pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Pozostałe obszary kontynentu będą w zasięgu wyżów. Pogodę w kraju kształtować będzie płytka zatoka niżowa znad wschodniej Polski wraz z falującym frontem atmosferycznym, jedynie krańce zachodnie znajdą się pod wpływem słabego klina wyżowego znad południowych Niemiec.

Wschodnia połowa kraju znajdować się będzie w cieplejszym powietrzu polarno-morskim, nad zachodnią połowę kraju napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i powoli będzie rosło.

W piątek zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, w zachodniej i centralnej części kraju lokalnie deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach opady śniegu. W ciągu dnia postępujące od północnego zachodu większe przejaśnienia i zanik opadów. Temperatura maksymalna od 2 st., 4 st. na północy, 3 st., 6 st. w centrum, do 6 st., 8 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na wschodzie kraju południowo-wschodni, w centrum zmienny, na zachodzie północny i północno-zachodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie kraju. Miejscami w centrum i na wschodzie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od -3 st., -1 st. na Pomorzu do 0 st., 2 st. na Mazowszu i Lubelszczyźnie. W dolinach Sudeckich i Karpackich spadki temperatury do 5 st.

Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodnim Pomorzu nad ranem okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich, tylko początkowo na wschodzie kraju słaby, zmienny.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W pierwszej połowie dnia na wschodzie kraju zanikające opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w drugiej połowie dnia postępujące od zachodu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 st., 4 st. na północy i północnym wschodzie, 3 st., 5 st. w centrum, do 6 st., 8 st. na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na Pomorzu i Wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 6 st. Wiatr słaby, zmienny. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna 1 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwy opad deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 3 st. Wiatr słaby, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj