fot. flickr.com

Szef NATO krytykuje Rosję za system rakietowy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skrytykował we wtorek Rosję za nowy system rakietowy i w związku z tym prawdopodobne łamanie traktatu INF. Ma to być jeden z tematów na rozpoczynającym się w środę spotkaniu ministrów obrony krajów Sojuszu.

Mamy obawy co do nierespektowania przez Rosję jej międzynarodowych zobowiązań, w tym układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (traktat INF – PAP). (…) Traktat ten jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa. Jest on zagrożony przez działania Rosji. (..) Po latach zaprzeczeń Rosja niedawno potwierdziła istnienie nowego systemu rakietowego, nazwanego 9M729. Rosja nie dostarczyła żadnych wiarygodnych odpowiedzi co do tych nowych rakiet” – powiedział Jens Stoltenberg.

Jak dodał, wszystkie kraje członkowskie Sojuszu uważają za „najbardziej wiarygodne wyjaśnienie (tej sytuacji – PAP) łamanie przez Rosję postanowień traktatu (INF)”.

Rosja musi pilnie odpowiedzieć na te zarzuty” – zaznaczył szef NATO.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow 8 grudnia 1987 w Waszyngtonie. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

PAP/RIRM

drukuj