Rosja: proces w sprawie zabójstwa B. Niemcowa zacznie się 25 lipca

Proces w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa, byłego wicepremiera Rosji i jednego z przywódców opozycji, rozpocznie się 25 lipca – podała agencja RIA-Nowosti, powołując się na służby prasowe sądu. Tego dnia odbędą się wstępne przesłuchania za zamkniętymi drzwiami.


Proces będzie się odbywał przed Obwodowym Sądem Wojskowym w Moskwie. Pierwsze posiedzenie ma dotyczyć spraw proceduralnych.

20 czerwca Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ogłosił informację o zakończeniu śledztwa w sprawie śmierci polityka, zabitego strzałami w plecy w lutym 2015 roku w samym centrum Moskwy. Według śledczych było to zabójstwo za pieniądze, którego zleceniodawcą był Rusłan Muchudinow. Dotąd nie został on ujęty. Oskarżonymi, którzy staną przed sądem, są: Zaur Dadajew, bracia Anzor i Szadid Gubaszewowie, Chamzat Bachajew i Tamerlan Eskierchanow. Szóstym z tej grupy był według śledczych Biesłan Szawanow, który zginął podczas próby zatrzymania przez siły specjalne kilka dni po zabójstwie.

Komitet Śledczy uznał, że cała grupa pod koniec września 2014 roku przyjęła od Muchudinowa ofertę zabicia Niemcowa w zamian za 15 mln rubli (obecnie około 234 tys. dolarów). Wszyscy oskarżeni pochodzą z Czeczenii, część związana była ze strukturami siłowymi republiki – batalionem ,,Siewier” (Północ), wchodzącym w skład wojsk wewnętrznych MSW.

Zarzuty w akcie oskarżenia mówią o dokonaniu zabójstwa na zlecenie w składzie zorganizowanej grupy, nielegalnym nabyciu, przewozie i przechowywaniu broni. Za bezpośredniego zabójcę Niemcowa śledczy uznali Dadajewa.

Prawnik Wadim Prochorow, który reprezentuje rodzinę Niemcowa, oceniał, że Muchudinow mógł być organizatorem niższego szczebla. Prawnik apelował o przesłuchanie Rusłana Gieriemiejewa, zastępcy dowódcy batalionu w formacji ,,Siewier”. Prasa rosyjska wielokrotnie pisała o możliwym związku Gieriemiejewa ze sprawą zabójstwa.

Niemcow w ostatnich latach był jednym z przywódców Republikańskiej Partii Rosji – Partii Wolności Narodowej (Parnas) i deputowanym regionalnego parlamentu w Jarosławiu. Opozycjonista był zagorzałym krytykiem prezydenta Władimira Putina, a zwłaszcza jego polityki wobec Ukrainy. Wcześniej, w latach 90., Niemcow był gubernatorem Niżniego Nowogrodu, a potem wicepremierem Rosji. Należał do grona najbliższych współpracowników pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl