fot. flickr.com

Jutro rozmowy z Rosją ws. polskich przewoźników

Jutro w Krakowie odbędzie się posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Podczas rozmów mają zostać ustalone limity przewozów na przyszły rok między obydwoma krajami. Rosjanie chcą mocno ograniczyć obcy, w tym polski transport.

Sprawa dotyczy zwłaszcza tych przewoźników, którzy przewożą do Federacji Rosyjskiej towary z zachodniej Europy.

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, który weźmie udział w rozmowach, podkreśla, że w ciągu ostatnich lat znaczna cześć polskich przewoźników zrezygnowała z kursów do Rosji. Przyznaje, że jutrzejsze rozmowy będą trudne.

– Musimy jasno powiedzieć, że nie godzimy się na usuwanie polskich przedsiębiorców z rynku. To, że jeżdżą i wożą towary do Federacji Rosyjskiej – wynika z tego, iż cieszą się dobrą opinią ze strony kupców, zamawiających oraz tych, którzy zlecają te przewozy. Nie jest to wynik administracyjnych działań Polski czy Unii Europejskiej. Będą to trudne rozmowy i będziemy musieli pilnować, by interes państwa polskiego, polskich przewoźników został należycie obroniony –  zaznaczył Jerzy Szmit.

Udział polskich przewoźników w rosyjskim rynku to kilka procent ich ogólnych przewozów międzynarodowych. W ramach zawartego wcześniej polsko-rosyjskiego porozumienia przewozy są zagwarantowane do końca roku.

Polscy przewoźnicy otrzymali 170 tysięcy zezwoleń przewozowych, z czego 30 tysięcy dotyczy transportu z krajów spoza Federacji Rosyjskiej.

RIRM

drukuj