Szefowie MSZ Polski i Niemiec omówili m.in. kwestię reparacji wojennych

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec chcą, aby sprawa reparacji była dyskutowana na poziomie ekspertów. Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się w Berlinie ze swoim odpowiednikiem w niemieckim rządzie Sigmarem Gabrielem. Wśród tematów znalazła się m.in. kwestia reparacji wojennych od Niemiec.

W ocenie szefa niemieckiej dyplomacji sprawa została uregulowana pod względem prawnym. Zaproponował on również, żeby tą kwestią zajęły się środowiska naukowe. Minister Jacek Czaputowicz przyjął taką propozycję.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski mówi, że podobne stanowisko strona niemiecka prezentowała w innej kwestii dotyczącej II wojny światowej, a potem je zmieniła.

– To jest takie stanowisko „nie oddamy guzika” i to już jest takie rytualne stanowisko strony niemieckiej. Ale ja przypomnę, że bardzo podobne stanowisko strona niemiecka prezentowała, jeżeli chodzi o odszkodowania za pracę przymusową w III Rzeszy, a później się okazało, że pod naporem faktów to stanowisko zostało zweryfikowane – przypomniał senator.

Jak dodał, w prawdzie otrzymane przez pokrzywdzonych robotników przymusowych odszkodowania nie były satysfakcjonujące, jednak sytuacja polityczna uległa zmianie.

– Rząd niemiecki jednak w tym zakresie się ugiął. Trzeba ze spokojem robić swoje i po prostu przygotowywać ścieżkę prawną; podejmować ten temat, również w naszych wzajemnych relacjach, a nie udawać, że tej kwestii nie ma – wskazuje Jan Maria Jackowski.  

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk podkreśla, że dyskusja w tym temacie jest potrzebna. W jej ocenie powinno powstać międzynarodowe gremium.

Jestem wyznawcą zasady: „Mniej mówić, więcej robić”. Przychylam się tu do opinii, że powinno powstać międzynarodowe gremium, gdzie fachowcy – np. prawnicy i historycy – powinni na ten temat dyskutować. My ze strony polskiej powinniśmy się przygotować pod względem prawnym, analitycznym, jak również w przedstawieniu wszystkich strat, bo są w archiwach takie informacje. To jest rachunek, który zawsze leży na stole, od końca wojny, dla Republiki Federalnej Niemiec – wskazuje Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których – jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

W Sejmie działa parlamentarny zespół zajmujący się sprawą reparacji. Jego przewodniczący, poseł Arkadiusz Mularczyk, zapowiedział, że za kilka miesięcy opinia publiczna pozna szacunki strat Polski podczas II wojny światowej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl