Spotkanie ministra energii z wicekanclerzem Niemiec

Funkcjonowanie rynku energii elektrycznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i UE, przepustowość połączeń transgranicznych oraz sprawa solidarności energetycznej w kontekście projektu Nord Stream II to główne tematy spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z wicekanclerzem Niemiec, ministrem gospodarki i energii Sigmarem Gabrielem – poinformowało Ministerstwo Energii. 

Spotkanie odbyło się 29 stycznia 2016 r. w Ministerstwie Energii.

Minister Krzysztof Tchórzewski w kontekście rozmowy na temat budowy gazociągu Nord Stream II zwrócił uwagę, że jest ona sprzeczna z interesami Polski.

„Z naszej perspektywy powstanie gazociągu będzie dowodem braku solidarności państw członkowskich UE, a jego skutkiem będzie rozgrywanie tranzytu miedzy Polską a Ukrainą” – dodał minister.

Obecny na spotkaniu Sekretarz Stanu w KPRM i pełnomocnik Rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zwrócił z kolei uwagę, że to co dla Niemiec oznacza dywersyfikację źródeł dla Polski oznacza jeszcze większe uzależnienie się od jednego kierunku dostaw.

„W naszej polityce dywersyfikacyjnej będziemy dążyli do stworzenia alternatywy i to jest nasz najważniejszy cel” – podkreślił Piotr Naimski.

W trakcie spotkania poruszony został również temat przepływów kołowych energii elektrycznej i kosztów ponoszonych przez polskiego operatora w postaci tzw. redispatchingu. Wiceminister energii Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że PSE sygnalizuje, że pojawiają się problemy związane z równoważeniem napięć.

„W przypadku zagrożenia naszego systemu ewentualne zamknięcie przepływu na granicach będzie miało poważne konsekwencje dla całej Europy” – podkreślił Michał Kurtyka.

Zwrócono uwagę, że kluczowe w tym zakresie będzie wdrożenie opinii ACER z września 2015 r., która wzywa kraje Europy Środkowo-Wschodniej do rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem alokacji mocy na połączeniach elektroenergetycznych Austria-Niemcy (rozdział strefy cenowej) i wdrożenie metodologii kalkulacji mocy opartej na rzeczywistych przepływach fizycznych (tzw. flow-based). Strona polska zaakcentowała potrzebę przyspieszenia budowy przesuwnika fazowego na północy Niemiec, który ograniczyłby przepływy kołowe.

Kolejnym ważnym tematem, który został zaakcentowany podczas rozmów przez ministra Krzysztof Tchórzewskiego było funkcjonowanie wewnętrznego rynku gazu.

„Z punktu widzenia Polski istotne jest sprawne funkcjonowanie rewersu fizycznego w punkcie Mallnow na gazociągu Jamalskim. Liczmy na zwrócenie uwagi na ten problem” – powiedział.

W spotkaniu z delegacja Niemiecką pod przewodnictwem wicekanclerza Niemiec, ministra gospodarki i energii Sigmara Gabriela wziął również udział wiceminister Wojciech Kowalczyk.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl