Rzeszów: Min. J. Emilewicz przedstawiła rządową ofertę dla przedsiębiorców

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, mówiła w Rzeszowie o szerokiej ofercie rządu adresowanej do przedsiębiorców. Ich kondycję ma poprawić m.in. Pakiet Przyjazne Prawo oraz nowe Prawo zamówień publicznych.

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości przez Sejm przechodziły kolejne ustawy adresowane do przedsiębiorców. To m.in. Konstytucja Biznesu, która interpretuje wątpliwości prawne na rzecz przedsiębiorcy oraz wprowadza zasadę, że to, co nie jest zakazane prawem, jest dozwolone. Nowe przepisy są realizowane w praktyce, co potwierdza ubiegłoroczny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny, odwołując się do postanowień ogólnych, poruszył decyzję administracji, tzn. skłonił administrację do rozstrzygnięcia sporu na rzecz przedsiębiorcy właśnie w odwołaniu do tych zasad ogólnych – wskazała Jadwiga Emilewicz.

W Rzeszowie minister przedsiębiorczości mówiła o szerokiej ofercie rządu. Przypomniała pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz mały ZUS. Jak tłumaczyła, przedsiębiorca-debiutant może skorzystać z rozwiązania, aby przez 6 miesięcy nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

Trzech na czterech przedsiębiorców od maja ubiegłego roku – od kiedy to rozwiązanie obowiązuje – zaczęło rejestrować swoją działalność gospodarczą i korzysta z tego rozwiązania – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

Oferta dla przedsiębiorców będzie poszerzona m.in. o Pakiet Przyjazne Prawo – zapowiedziała minister. Oznacza to m.in. tak zwane prawo do żółtej kartki, czyli prawo do błędu.

Proponujemy, aby początkujący przedsiębiorca – mały, średni bądź mikro- mógł skorzystać z prawa do błędu raz, dwa lub trzy razy do roku, pod warunkiem, że nie jest to recydywa – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Taki błąd  nie pociągnie za sobą kar administracyjnych, ale tylko upomnienie. Kolejnym elementem wchodzącym w skład Pakietu Przyjazne Prawo będzie poprawa konkurencyjności polskich portów.

Dzisiaj musimy zapłacić należny podatek do 7 dni od momentu wpłynięcia towarów do portu, a my wprowadzamy reguły, żeby to było rozliczenie na zasadach ogólnych do 21 dnia kolejnego miesiąca – tłumaczyła minister.

Nowe rozwiązania mają być korzystne dla importerów, którzy pomijają polskie porty, a korzystają np. z usług portów holenderskich. Rząd chce zadbać też o rozwój firm. To jeden z celów nowego prawa zamówień publicznych.

W zamówieniach publicznych co roku na rynek trafia ponad 160 mld zł – zaznaczyła szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

To 8 proc. polskiego PKB. Dziś przedsiębiorcy traktują zamówienia publiczne jako klub dla wybranych. Do przetargów zgłaszają się po dwie, trzy firmy.

– To może być ogromny impuls rozwojowy po to, aby małe przedsiębiorstwa stawały się średnimi, a średnie dużymi – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Nowe prawo ma nakładać dodatkowe obowiązki na zamawiającego. Wejdzie w życie wraz z początkiem 2021 roku – tak, aby firmy, jak i zamawiający, mogli się tego prawa nauczyć.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl