Rolnicy staną przed sądem za protest

Kilkudziesięciu rolników stanie przed sądem za udział w proteście, który odbył się na początku sierpnia w Grudziądzu w woj. kujawsko-pomorskim. Uczestnicy manifestacji otrzymali kary pieniężne, których nie przyjęli.

Rolnicy zgłosili przejazd ciągnikami z pobliskiego Łasina i zgromadzenie przed starostwem w centrum miasta. Policja oskarża ich jednak o tamowanie ruchu samochodów.

Marek Duszyński jeden z organizatorów protestu podkreśla, że oskarżanie rolników ma charakter zastraszania.

– To jest zastraszenie, żeby ludzie nie protestowali, żeby zwiesili głowy, żeby się nie odzywali – podkreślił Marek Duszyński.

Rolnicy protestowali 1 i 2 sierpnia przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku, a także importowi rzepaku z Ukrainy.

Resort rolnictwa stwierdził, że niskie ceny zbóż i rzepaku wynikają z dobrych zbiorów tych upraw w Polsce, w Europie i na świecie. Według ministerstwa w 2012 r. ceny ziarna były wyjątkowo wysokie.

– Po co sprowadzali zboże z Ukrainy, która nawet nie jest państwem UE? Sprowadzają rzędy zboża, rzepaku. Jeżeli mamy rolnictwo i chcemy, żeby rolnicy mogli egzystować, to muszą mieć towar i sprzedać go po opłacalnych cenach. Tego się domagamy – akcentuje Marek Duszyński.

Gospodarze zapowiadają podjęcie kolejnych protestów. Od 23 sierpnia do 11 września rolnicy będą pikietowali przed siedzibami starostów w woj. kujawsko- pomorskim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl