Rekordowe wyniki produkcyjne Anwilu z grupy PKN Orlen

Średnio ponad tysiąc ton chlorku i polichlorku winylu na dobę wyprodukował w lipcu włocławski Anwil. To pierwszy taki wynik w historii tej spółki grupy kapitałowej PKN Orlen, która jest jedynym producentem polichlorku winylu w Polsce, jednym z największych w Europie.

Anwil podał, że w lipcu wyprodukował rekordowy wolumen chlorku winylu – 31 tys. 150 ton oraz polichlorku winylu – 31 tys. 380 ton.

„Oznacza to, że każdego dnia tego miesiąca średniodobowa produkcja monomeru i polimeru przekroczyła średnio 1000 ton” – zaznaczyła spółka w komunikacie.

Anwil zwrócił uwagę, że spółka ta jest jedynym producentem polichlorku winylu w Polsce i „ważnym graczem w Europie, ponieważ pod względem mocy produkcyjnych plasuje się odpowiednio na 8. miejscu na Starym Kontynencie i na 2. w jego środkowo-wschodniej części”.

Jak przypomniał Anwil, pierwszy milion chlorku winylu oraz polichlorku winylu zostały wyprodukowane tam w listopadzie 1994 r. Od tego czasu spółka wytworzyła już 6 milionowe tony zarówno monomeru – z końcem stycznia tego roku, jak i polimeru – przełom 2015 i 2016 r.

„Było to możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników, zwiększeniu efektywności produkcyjnej oraz stałemu podnoszenie dostępności operacyjnej instalacji” – podkreślił Anwil.

Anwil rozpoczął produkcję chlorku i polichlorku winylu w pierwszej połowie lat. 80. XX wieku. W styczniu tego roku spółka otrzymała prawie 825 tys. zł unijnego dofinansowania na opracowanie rozwiązania zwiększającego odporność receptury polichlorku winylu, np. w powłokach kabli, na działanie ognia.

W przypadku, gdy prace badawcze prowadzone we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa oraz z Politechniką Łódzką zakończą się sukcesem, Anwil przystąpi do wdrożenia innowacyjnej technologii produkcji kompozytów ceramizujących na bazie polichlorku winylu. Projekt badawczo-wdrożeniowy ma być realizowany przez trzy lata.

Wytwarzany w Anwilu suspensyjny polichlorek winylu wykorzystywany jest m.in. do produkcji granulatów, profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a także drobnego sprzętu medycznego. Spółka jest też producentem nawozów azotowych – saletry amonowej i saletrzaku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl