Przeszczep darem życia

Przeszczepom jako formie ratowania ludzkiego życia poświęcone było dzisiejsze spotkanie modlitewne w intencji rodzin i obrony życia w bazylice św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel, pelpliński biskup pomocniczy.

Tradycyjną konferencję w czasie pierwszoczwartkowego spotkania w kaliskim sanktuarium św. Józefa wygłosił prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, chirurg naczyniowy i transplantolog. Powiedział o przeszczepie jako „zgodnym z wymogami etyki w działaniu w celu ratowania zdrowia i życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”.

Prelegent przybliżył, czym jest transplantologia, rozróżniając przeszczepy od żywych i martwych ludzi.

– Przeszczep jest największym darem człowieka, darem miłości, jaki może dać jeden człowiek drugiemu – podkreślił profesor Witkiewicz, który jest inicjatorem wdrożenia pierwszego w Polsce robota da Vinci.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

– Czas zasługiwania kończy się w momencie śmierci człowieka, ale wybór o darze z siebie dokonany za życia może mieć nawet wartość zbawczą po śmierci – zaznaczył ksiądz biskup.

Kaznodzieja przyznał, że od dłuższego czasu obok dowodu osobistego nosi podpisane oświadczenie woli o ofiarowaniu organów w razie śmierci.

– Może to zabrzmi zbyt górnolotnie, ale gdyby zaistniała taka sytuacja i moje narządy pomogłyby drugiemu człowiekowi, to byłoby to spełnienie mojego testamentu wiary. Nikt nie powinien pragnąć śmierci, ale trzeba być realistą i pamiętać, że nie znamy dnia ani godziny i czy w śmierci, czy w życiu należymy do Pana. Zatem wszystko, co jest naszym ciałem, należy do Pana. Jeśli możemy komuś pomóc, jeśli ofiara z nas może przedłużyć komuś życie, nic nie może nas powstrzymać przed takim świadectwem miłości – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

 

Katarzyna Cegielska

drukuj