fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Premier Morawiecki rozmawiał z wiceprezydentem USA Mike’em Pence’em

Bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca wojskowa i gospodarcza – to główne tematy, które poruszył podczas rozmowy telefonicznej z wiceprezydentem USA Mike’em Pence’em premier Mateusz Morawiecki. Politycy umówili się także na spotkania w Polsce i Waszyngtonie.

„Rozmawiałem dziś rano z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Była to bardzo owocna dyskusja na temat zwiększenia handlu i współpracy w walce z zagrożeniami dla pokoju i bezpieczeństwa. Dziękujemy mu również za przewodnictwo Polski w staraniach o to, by wszyscy członkowie NATO przeznaczali odpowiednie środki na obronność” – napisał na Twitterze Mike Pence.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, rozmowy na temat bezpieczeństwa odnosiły się nie tylko do aspektu militarnego, ale również energetycznego. Premier podziękował USA za wsparcie projektu Baltic Pipe, czyli gazociągu Polska-Norwegia oraz za sprzeciw wobec niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

„Bardzo dziękuję wiceprezydentowi USA za owocną i wciągającą rozmowę telefoniczną. Rozmawialiśmy o sojuszu US-PL, wspólnych projektach biznesowych, zakupie broni, bezpieczeństwie energetycznym oraz 100. rocznicy niepodległości Polski. Panie Wiceprezydencie, do zobaczenia wkrótce w Polsce” – odpowiedział Mateusz Morawicki.

Politycy umówili się już na wspólne wizyty w Polsce i Waszyngtonie. Szczegóły spotkań zostaną ustalone w najbliższym czasie.

TV Trwam News/RIRM

PAP/RIRM

drukuj