fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Władze Włodawy zlekceważyły uroczystości pogrzebowe „Jastrzębia”

Władze Włodawy zlekceważyły wczorajsze uroczystości pogrzebowe jednego z największych bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.

Brak biało-czerwonych flag na ulicach Włodawy wytknął prezes IPN, dr Jarosław Szarek. W przemówieniu apelował: „Nie bójcie się pamięci o Żołnierzach Wyklętych, bo z tą pamięcią i z tymi bohaterami nie wygracie”.

Zaniedbanie władz Włodawy w przemówieniu odnotował również p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, mówi, że to jest kompromitacja władz Włodawy i wielki zgrzyt przy tej pięknej patriotycznej uroczystości.

Obojętnie jakich bohaterów ma w swojej wyobraźni burmistrz Włodawy, bo być może dla pana burmistrza bohaterami są nie żołnierze, którzy oddawali życie za niepodległość Polski, tylko ci, którzy ich mordowali. Być może jego ideowi protoplaści to są ubecy, esbecy i ci, którzy niszczyli polską rację stanu i mordowali Polaków. Ale skoro pan burmistrz jest burmistrzem miejscowości, która leży w Polsce – a o ile dobrze pamiętam, to Włodawy z Polski jeszcze nikt nie wypisał – to nie wolno panu burmistrzowi występować przeciwko polskiej racji stanu – zaznacza dr Jerzy Bukowski.

Obecnie burmistrzem Włodawy jest Wiesław Muszyński. To polityk wywodzący się z SLD, który do wyborów w 2014 r. wystartował ze swojego KWW „Nasza Włodawa – Nasz Region”.

 

RIRM

drukuj