facebook.com

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz o konwencji PiS: Było wiele srogich ocen, że rożne rzeczy niekoniecznie są dopracowane i należy popracować nad lepszymi rozwiązaniami. To się bardzo ceni z punktu widzenia eksperckiego

Było wiele ocen, bardzo ostrych i srogich, że rożne rzeczy niekoniecznie są dopracowane i należy popracować nad rozwiązaniami, które będą lepsze, które będą skuteczniejsze i to się bardzo ceni z punktu widzenia eksperckiego. (…) To było bardzo budujące, że to nie było takie przeświadczenie, że jest sukces, porozmawiamy o tym, jak wspaniale nam było – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista dr Artur Bartoszewicz, podsumowując trzydniową konwencję programową PiS w Katowicach.

Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach została zorganizowana w ten sposób, że oprócz polityków ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę zaproszono samorządowców oraz ekspertów merytorycznych. Jako pozytyw należy odebrać fakt, że politycy nie rozmawiali sami ze sobą – wskazał dr Artur Bartoszewicz.

– To była naprawdę próba wysłuchania tego, co eksperci myślą na dany temat, jak oceniają zdarzenia, jak oceniają projekty, programy, które do tej pory funkcjonują, jakie wyzwania trzeba postawić przed sobą i de facto przed Polską na następne lata. Oceniam to wydarzenie bardzo pozytywnie, dlatego że rzadko kiedy politycy wychodzą poza ramy wzajemnych oskarżeń, a wchodzą realnie w ocenę merytoryczną sytuacji społeczno-gospodarczej, a tam do tego dochodziło. To jest niezwykle cenne – zaznaczył.  

Podczas trzydniowego spotkania nie dało się zauważyć poczucia triumfalizmu – ocenił gość „Aktualności dnia”.

– Przeciwnie – było wiele ocen, bardzo ostrych i srogich, że rożne rzeczy niekoniecznie są dopracowane i należy popracować nad rozwiązaniami, które będą lepsze, które będą skuteczniejsze i to się bardzo ceni z punktu widzenia eksperckiego. (…) To było bardzo budujące, że to nie było takie przeświadczenie, że jest sukces, porozmawiamy o tym, jak wspaniale nam było i będziemy pewni w przyszłości. Nie, przeciwnie – bardzo ostra ocena niedoskonałości po to, żeby zastanowić się nad tym, jak rzeczywiście można kontynuować sprawowanie władzy – akcentował ekonomista.

Podczas konwencji w Katowicach dyskutowano o polskiej gospodarce, ale również o współpracy gospodarczej w wymiarze europejskim i światowym.

– Akurat miałem przyjemność być w panelu, w którym dyskutowaliśmy na temat współpracy międzynarodowej w wymiarze gospodarczym. To było bardzo duże wyzwanie, dlatego że to nie jest tylko kwestia tego, czy bierzemy i jak bierzemy, pozyskujemy środki z UE, ale również jak współpracujemy z OECD, z Bankiem Światowym, z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, jak można po prostu to robić lepiej. To tylko przykład, ale jeżeli mówimy o energetyce, to jaki miks energetyczny, w jakim kierunku dokonywać inwestycji, jak to wszystko kształtować, by dawało jak najlepszy efekt, biorąc pod uwagę skutki decyzji, które już zostały podjęte, bądź też zaniechania, które również są – wyjaśnił dr Artur Bartoszewicz.

Partie opozycyjne również mają w planach przygotowanie konwencji programowych. Zastanawiające jest to, czy opozycja skupi się na tym, co należy w Polsce poprawić – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

– Mam nadzieję, że taki kształt tej konwencji spowoduje, że partie opozycyjne wreszcie usiądą do stołu z ekspertami i przestaną dywagować o tym, kto powinien w Polsce rządzić, tylko zaczną rozmawiać o tym, jak się powinno w Polsce rządzić, żeby to było skuteczne z punktu widzenia obywatela – mówił ekonomista.

Dr Artur Bartoszewicz wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkań ekspertów w różnych stron, podczas których nastąpi merytoryczna dyskusja na temat programów partii politycznych.

– Chciałoby się, aby po powstaniu programu Zjednoczonej Prawicy, było zderzenie tego programu z programem Platformy Obywatelskiej – na to czekam, z programem PSL, z innymi partiami, gdyż jest Wiosna, partia Razem i SLD. Niech wyłożą na stół swoje programy, wypracowane ekspercko i wtedy będzie łatwiej oceniać i mówić, czy w kontekście np. alternatywnych propozycji to rozwiązanie, proponowane przez Zjednoczoną Prawicę, czyli partie rządzące, jest zasadne. Najgorzej jest, gdy nie ma propozycji alternatywnej – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z dr. Arturem Bartoszewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj