fot. PAP/Hanna Bardo

Polityka społeczna polskiego rządu coraz lepiej oceniana w innych krajach Europy

Świadczenia wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie czy domy dziennego pobytu dla seniorów – to tylko niektóre z aspektów pomocy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Polska polityka społeczna jest coraz lepiej oceniana w innych krajach europejskich. Jak mówiła minister Elżbieta Rafalska, nasza polityka społeczna musi być polityką solidaryzmu społecznego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że do końca października trzeba złożyć wniosek o 500 plus, by otrzymać świadczenie z wyrównaniem za październik i listopad. Można to zrobić online albo tradycyjnie.

– Jeżeli złożymy wniosek w listopadzie, to oczywiście dostaniemy świadczenie, ale dostaniemy świadczenie za listopad, a świadczenie za październik może nam przepaść – tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Świadczenia 500 plus to nie jedyna pomoc dla polskich rodzin. Komitet Społeczny pod przewodnictwem wicepremier Beaty Szydło rozpatrzył już także projekt tzw. matczynej emerytury.

– Jest adresowany do tych kobiet, do tych mam, które osiągnęły wiek emerytalny, a więc ukończyły 60 lat, wychowały co najmniej 4 dzieci, nie wypracowały wymaganego stażu pracy, a więc co najmniej 20 lat pracy i nie mają świadczenia emerytalnego bądź mają świadczenie niższe niż minimalna emerytura – wskazuje Elżbieta Rafalska.

Te osoby po złożeniu wniosku będą mogły otrzymać prawo do świadczenia w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1029 zł. W wyjątkowych sytuacjach będzie to dotyczyło także ojców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. Program ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Ministerstwo zaangażowało się także w pomoc osobom starszym.

– Zakładanie takich miejsc pobytu dziennego, gdzie ludzie czasami są samotni, czasami mają skromne emerytury, mogą przyjść, może być dla nich dostępna opieka pielęgniarska, terapia, mogą się razem spotkać, mogą realizować swoje pasje – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dlatego też nasza polityka społeczna jest coraz lepiej oceniana w innych krajach. Jak mówiła minister Elżbieta Rafalska, polska polityka społeczna musi być polityką solidaryzmu społecznego. Co więcej, dostęp do usług społecznych, zdrowotnych czy opiekuńczych oraz wysokiej jakości edukacja czy opieka przedszkolna muszą być zagwarantowane nie tylko w miastach, ale również na wsiach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj