PAP/Bartłomiej Zborowski

Podpisano Porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych.

Dokument zawiera m.in. zobowiązania rządu do podniesienia od 1 czerwca wysokości renty socjalnej – poinformowała minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej  Elżbieta Rafalska.

– Nastąpi zrównanie renty socjalnej z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, co było postulatem od dawna podejmowanym przez środowiska, ale było też jednym z dwóch postulatów zgłaszanych przez protestujących w Sejmie, więc jest to spełnienie tego postulatu. Renta, jeżeli zostanie przyjęta przez Sejm, będzie wypłacana od 1 września, ale też z wyrównaniem od 1 czerwca – zaznaczyła szefowa resortu.

Rząd zobowiązuje się też do realizacji programu „Dostępność plus” z wyjątkowym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz wprowadzenia od 1 lipca koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Ofertę podpisania dokumentu odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od ubiegłego tygodnia protestują w Sejmie. O powodach poinformowali na specjalnej konferencji prasowej [czytaj więcej]

– My oczywiście się na to nie zgadzamy, ponieważ nie został zrealizowany nasz pierwszy, priorytetowy postulat, czyli wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł. Nie uznajemy tego, nie zgadzamy się z tym. Tutaj jest „centrum dialogu”. Wielokrotnie zapraszaliśmy osoby decyzyjne, można było przychodzić, można się było konsultować – powiedziała przedstawicielka protestujących.

Grupa rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych protestuje w Sejmie od środy. Do tej pory spotkali się z nimi m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister Elżbieta Rafalska.

RIRM

drukuj