fot. PAP/EPA

Pielgrzymka Ojca Świętego do Chile i Peru

W najbliższy poniedziałek Ojciec Święty Franciszek wyruszy w kolejną podróż apostolską. Tym razem papież odwiedzi Chile i Peru. Będzie to 22. podróż zagraniczna obecnego następcy św. Piotra.

Podróż apostolska Ojca Świętego do Chile i Peru będzie czwartą pielgrzymką papieża do Ameryki Południowej, po tym jak w 2013 r. odwiedził on Brazylię, w 2015 r. Ekwador, Boliwię i Paragwaj, a w 2017 r. Kolumbię.

W Chile Ojciec Święty Franciszek spędzi pierwsze trzy dni, gdzie odwiedzi m.in. stolicę kraju Santiago, Temuco i Iquique. W czasie kolejnych trzech dni podróży papież będzie przebywał w Peru. Tam następca św. Piotra uda się do Limy, Puerto Maldonado i Trujillo. W obydwu krajach trwają ostatnie przygotowania do papieskiej wizyty. W chilijskim mieście Temuco trwa budowa ołtarza, przy którym 17 stycznia papież odprawi Mszę św.

– Szacuje się, że tego dnia przyjdzie 400 000 ludzi wskazuje Dorian Canova Mellado.

Podczas Mszy św. ma zaśpiewać chór „San José”, złożony z ponad 120 muzyków.

Pamiątki z wizerunkiem Ojca Świętego Franciszka można tutaj spotkać na każdym kroku.

Sprzedaż rośnie każdego dnia. Cudzoziemcy, tacy jak Argentyńczycy i ludzie z innych krajów, przychodzą i coś kupująinformuje sprzedawca pamiątek Pedro Paez.

Zarówno Chilijczycy, jak i Peruwiańczycy na wizytę Ojca Świętego czekają z wielką modlitwą i radością. W Peru setki ludzi posadziło 5000 drzew przed klifami na wybrzeżu kraju.

– Wszyscy wolontariusze cieszą się z tego, że są tutaj. Jest nas wielu, którzy chcą to zrobić, a my wstaliśmy bardzo wcześnie. Oddanie i radość z czekania na papieża i dla gminy, aby pracować jako zespół, to jest świetne uczucie – zwraca uwagę wolontariuszka Silvia Tartaruna.

Z kolei więźniowie z 11 zakładów karnych w Limie przygotowują 200 tys. różańców, które będą pamiątką wizyty papieża w Peru.

– Zyski z tego różańca pokryją wydatki związane z jego produkcją oraz wydatki na szkolenia. Nagrodzimy ekonomicznie wszystkich więźniów, którzy stworzyli te różańce. Zyski będą również wykorzystane do pokrycia kosztów organizacji wizyty papieża w Limie – mówi kierownik komitetu organizacyjnego papieskiej podróży do archidiecezji w Limie ks. Luis Gaspar.

Podczas swojej wizyty w Chile Ojciec Święty Franciszek spotka się z ofiarami reżimu gen. Augusto Pinocheta i prześladowań w latach 70. W Peru papież spotka się z głęboko podzielonym społeczeństwem, przesączonym przemocą i korupcją, które potrzebuje pokoju i dialogu. Ze szczególną nadzieją na wizytę następcy św. Piotra czeka także rdzenna ludność zarówno w Chile, jak i w Peru. Podróż Ojca Świętego Franciszka do krajów Ameryki Południowej zakończy się 22 stycznia.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj