Papież rozpoczął wizytę apostolską w Chile

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął wizytę apostolską w Chile. Po 15 godzinach lotu papieski samolot wylądował w Santiago, stolicy tego państwa. Hasłem trzydniowej wizyty w Chile są słowa: „Pokój mój daję wam”. Jest to 6. podróż Biskupa Rzymu do Ameryki Łacińskiej.

Papież Franciszek podczas pierwszego oficjalnego spotkania, z przedstawicielami władz kraju, poprosił o przebaczenie za skandal pedofilii w tamtejszym Kościele. Wyraził uznanie dla postępu demokracji w Chile.

Pierwszym punktem pobytu papieża w Santiago była wizyta w Palacio de La Moneda, czyli Pałacu Prezydenckim, gdzie wygłosił przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz. Obecni byli szefowa państwa Michelle Bachelet i jej następca Sebastian Pinera, obejmujący urząd w marcu.

Papież Franciszek powiedział:

Nie mogę tutaj nie wyrazić bólu i wstydu, jakie odczuwam w obliczu nienaprawialnych szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła. Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło” – mówił Ojciec Święty.

Podróż Apostolska papieża Franciszka ma obudzić nadzieję w sercach ludzi wierzących – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Podróż Ojca Świętego Franciszka ma pomóc w przybliżeniu Kościoła do społeczeństwa. Ma być pomocą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Pamiętajmy, że zarówno Chile, jak i Peru to kraje, które zostały skolonizowane przez Hiszpanów na początku XVI w. Kraje, które odzyskały swoją wolność i tożsamość na początku XIX w., ale w tych krajach żyją Indianie, którzy po dziś dzień czują się pokrzywdzeni czy stawiają różne wymagania wobec współczesnej władzy – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

W czwartek Ojciec Święty uda się do Peru. Mottem drugiego etapu pielgrzymki jest hasło: „Zjednoczeni w nadziei”.

W ciągu 7 dni papież Franciszek odwiedzi w sumie 6 miast oraz wygłosi ponad 20 przemówień i homilii [czytaj więcej]. Poszczególne punkty pielgrzymki transmituje Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl