fot. PAP/Darek Delmanowicz

P. Gliński: 4 proc. z tzw. podatku hazardowego trafia do organizacji pozarządowych

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński powiedział, że na wsparcie organizacji pozarządowych w Polsce od półtora roku trafia 4 proc. z tzw. podatku hazardowego. „To jest około 40 mln zł rocznie” – mówił Piotr Gliński w Iwoniczu Zdroju (Podkarpackie).

Dziś w Iwoniczu Zdroju wicepremier Gliński był gościem III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego.

„Wprowadziliśmy nowy mechanizm; pierwszy raz w Polsce na wzór rozwiązań kanadyjskich i brytyjskich. W wielu krajach nie ma takich rozwiązań. To są pieniądze pozabudżetowe” – powiedział wicepremier.

Dodał, że dzięki temu „udało nam się utworzyć fundusz promocji społeczeństwa obywatelskiego”.

„Oprócz niego z tych środków finansowane są dwa inne fundusze: promocji kultury oraz promocji sportu” – przypomniał Piotr Gliński.

Zauważył, że środki pochodzące z tzw. podatku hazardowego – poprzez Narodowy Instytut Wolności – są kierowane na programy adresowane do organizacji pozarządowych.

„One przede wszystkim miały przeciwdziałać zdiagnozowanym, słabym stronom trzeciego sektora” – wyjaśnił minister.

Wicepremier zwrócił uwagę, że „60 proc. tych pieniędzy jest przekazywane dla organizacji małych i organizacji pochodzących z małych miejscowości do 50 tys. mieszkańców”.

W trakcie spotkania w Iwoniczu Zdroju, Piotr Gliński przypomniał także, że w ciągu ostatnich dwóch lat na wsparcie organizacji harcerskich i skautowych trafiło 31 mln zł. Środki zostały przeznaczone m.in. na „budowę kadry instruktorskiej” i potrzeby infrastrukturalne.

Wicepremier w Iwoniczu Zdroju wziął udział w III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. Uczestniczyło w nim blisko stu reprezentantów ponad 60 organizacji pozarządowych i ponad 40 przedstawicieli samorządów z powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego.

Od kilku lat Forum jest platformą wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć stowarzyszeń wschodniej i środkowej części Beskidu Niskiego.

PAP/RIRM

drukuj