Ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Rozpoczęły się ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na Jasnej Górze uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. W kościołach płoną świece jubileuszowe, które księża biskupi otrzymali z rąk Księdza Arcybiskupa.

Kościół na przestrzeni wieków pełnił bardzo ważną rolę w społeczeństwie. Dzisiaj jednak – jak mówił ks. abp Stanisław Gądecki – mamy do czynienia z powolnym, stopniowo wkraczającym zeświecczeniem.

– Dzisiaj, wśród wielu wyzwań, pojawiły się znaki jakiejś utraty pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy obojętność religijna wywołująca u wielu wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię. Nie dziwią więc próby nadania Polsce oblicza wykluczającego dziedzictwo religijne przez stanowienie praw w oderwaniu od ich źródła, jakim jest chrześcijaństwo – wskazywał Ksiądz Arcybiskup.

Ks. abp Stanisław Gądecki wskazał także na zadania, jakie stoją przed współczesnym człowiekiem – chrześcijaninem.

– Trzeba ponownie powrócić do chrztu. Trzeba – podobnie jak 1050 lat temu – na serio wyznać i głosić na nowo prawdę o Chrystusie, jedynym pośredniku między Bogiem a ludźmi i jedynym Odkupicielu świata. Trzeba nieustannie otwierać się z ufnością na Chrystusa i pozwalać Mu, aby nas odnawiał. Trzeba głosić świadectwem własnego życia, że ten, kto Go spotyka, poznaje prawdę, odkrywa życie i znajduje drogę do Niego prowadzącą. To zaś pozwoli nam odkryć, że Chrystus jest jedyną przyszłością człowieka –  zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.

W minioną niedzielę w świątyniach odczytywany był list pasterski przypominający o tej wyjątkowej rocznicy. WIĘCEJ Księża biskupi zaznaczyli w nim, m.in., że chrzest „wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne”.

Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak zwraca uwagę, że chrzest Polski był niezwykle istotnym wydarzeniem w dziejach naszego narodu.

– To jest początek zarówno Kościoła w Polsce, jak i początek naszej państwowości. Przez chrzest przyjęty przed 1050 laty weszliśmy do wspólnoty, do rodziny chrześcijańskich ludów i narodów. To także początek naszej chrześcijańskiej wiary. Od chrztu świętego wszystko bowiem się zaczyna. Wracając więc do tych historycznych początków myślimy przede wszystkich o korzeniach, z których wyrastamy i o tym, żeby pielęgnować te korzenie, które mamy w sakramencie Chrztu Świętego, ale jednocześnie o tym, co jest naszym zobowiązaniem na przyszłość, to znaczy o świadectwie wiary, o głoszeniu Chrystusa innym, także o tym, żebyśmy byli wierni: Chrystusowi, Ewangelii, Kościołowi – mówi ks. abp Wojciech Polak.

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w Gnieźnie i w Poznaniu od 14 do 16 kwietnia 2016 roku. W ramach jubileuszu 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze zostanie ponowiony Akt oddania Polski Matce Bożej.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl