Odsłonięto pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odsłonił we wtorek w Radomiu pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystości odbyły się w dniu urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginał w katastrofie rządowego TU-154M pod Smoleńskiem.

Mój brat udowodnił, że można w polityce działać dla dobra wspólnego – mówił prezes PiS. Dodał, że jest zadowolony, iż w Radomiu stanął wspólny pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich.

Przy pomniku znajdują się tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, dlatego – jak powiedział Kaczyński – „ten pomnik powinien łączyć, a nie dzielić”.

Prezes PiS stwierdził, że Maria i Lech Kaczyńscy zasłużyli na pomnik nie tylko dlatego, że zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Lech Kaczyński „udowodnił, że człowiek uczciwy, który chce działać dla dobra publicznego, może zajmować wysokie stanowiska, może dojść do urzędu prezydenta RP”. „To nie jest tak, jak twierdzą niektórzy, że polityka musi być niemoralna i zła. Lech Kaczyński udowodnił, że można działać pro publico bono, że może w życiu publicznym RP uczestniczyć ktoś, kto nie ma do ukrycia nic ze swojej przeszłości” – powiedział o zmarłym bracie Jarosław Kaczyński. 

Szef PiS podkreślał, że Lech Kaczyński „potrafił walczyć z potężnym frontem zła”. „Gdyby nie ta śmierć, to jestem przekonany, że w tej walce by zwyciężył. My musimy podjąć tę walkę, musimy ją doprowadzić do zwycięstwa” – stwierdził. Dodał, że „w Radomiu kiedyś zaczęła się droga do polskiej wolności i niepodległości”. „Dziś zaczynamy drogę w tym samym kierunku, ku ostatecznemu zwycięstwu” – mówił Jarosław Kaczyński.

Uroczystości rozpoczęły się otwarciem wystawy zatytułowanej „Warto być Polakiem”. Następnie sprawowana była Msza św. polowa, którą koncelebrowali ks. bp Henryk Tomasik, biskup diecezjalny radomski i ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

– Pamiętajcie o Smoleńsku, lecieliśmy, po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą. (…) To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. „Odstrzelimy ich, kaczorów”, mówiliście, „kartoflane nosy” mówiliście na nas (….) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają (…) – powiedział ks. bp Józef Zawitkowski w wygłoszonej homilii.

Po Eucharystii odsłonięto i poświecono monument.

Dla nas Polaków ten pierwszy pomnik w Polsce, a być może i na świecie, przedstawiający prezydencką parę ma bardzo duże znaczenie podkreśla senator Stanisław Karczewski, wicemarszałek izby.

– Ten pomnik jest hołdem dla pary prezydenckiej; dla wszystkich, którzy tam zginęli, ponieważ obok pomnika wypisane są nazwiska wszystkich osób, które zginęły pod Smoleńskiem. To jest bardzo ważne dla nas Polaków. Wczoraj uzbierałem bardzo dużo datków na ten pomnik. Hojność ludzi, nie tylko z Radomia była ogromna. Spontanicznie dosyłali do nas pieniądze i wpłacali na cegiełki, ludzie spoza Radomia, więc to jest pomnik wszystkich Polaków – powiedział Stanisław Karczewski.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

W Radomiu została otwarta także ekspozycja plenerowa „Warto być Polakiem” poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. Na wystawie zaprezentowano również sylwetki trzech pochodzących z regionu radomskiego ofiar katastrofy smoleńskiej: funkcjonariusza BOR-u kpt. Pawła Janeczka, nawigatora tupolewa kpt. Artura Ziętka i technika pokładowego ppor. Andrzeja Michalaka.

W uroczystościach udział wzięli m.in. parlamentarzyści oraz rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl