NIK rozpoczyna kontrolę bezpieczeństwa energetycznego państwa

NIK przygotowuje się do kontroli bezpieczeństwa energetycznego państwa. Rozpocznie się ona w maju i potrwa do sierpnia br.

Szykując się do kontroli, izba poprosiła o opinie ekspertów, którzy zwrócili uwagę, m.in. na skutki pakietu klimatyczno-energetycznego UE.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, zwrócił uwagę, że jedną z ważniejszych kwestii, które powinien zweryfikować NIK jest infrastruktura do przesyłu i magazynowania energii.

Przede wszystkim to kwestia tego, jak w praktyce funkcjonują magazyny paliw ropy naftowej w Polsce. Ponadto to również kwestia, jak działają i w jakim są stanie sieci energetyczne przesyłające prąd elektryczny do odbiorców w Polsce, w jakim stopniu odbywa się zastępowanie wyeksploatowanych starych łączeń oraz czy wystarczająca ilość pieniędzy ze Skarbu Państwa jest przeznaczona na te cele, czy one przede wszystkim są zużywane racjonalne – zwracał uwagę poseł Piotr Naimski.

Sprawa bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju jest ostatnio często podnoszona w kontekście sytuacji na Ukrainie. Wczoraj wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapewniał, że Polska w wariancie zagrożeń dostaw rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy ma pełne bezpieczeństwo. Zapewniają je rekordowe zapasy rezerw strategicznych państwa, a także rezerw operacyjnych spółek.

Poseł Piotr Naimski zwraca jednak uwagę, że kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego jest inwestycja w gazoport w Świnoujściu, który ma powstać dopiero w połowie przyszłego roku.

To oznacza rok opóźnienia w stosunku do harmonogramu przyjętego na dodatek z opóźnieniem przez rząd Donalda Tuska. Rząd nie realizuje swojego własnego scenariusza, a wszyscy się zgadzają z tym, że kluczowym przedsięwzięciem dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski jest uruchomienie gazoportu w Świnoujściu. Dopiero po uruchomieniu tego gazoportu będziemy w stanie zbudować alternatywę w razie zatrzymania dostaw z kontraktu jamalskiego – zwrócił uwagę poseł Piotr Naimski.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m3 rocznie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl