fot. PAP/Paweł Supernak

NBP zainaugurował obchody setnej rocznicy uchwalenia nazwy „złoty” dla polskiej waluty

Narodowy Bank Polski zainaugurował obchody setnej rocznicy uchwalenia nazwy „złoty” dla polskiej waluty. Specjalne wydarzenie z tej okazji odbywają się dziś na dziedzińcu Banku. To m.in. koncerty oraz konkursy z nagrodami.

W Centrum Pieniądza NBP można też wziąć udział w tematycznych ścieżkach edukacyjnych dotyczących historii i roli złotego.

Różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, edukacyjne i naukowe bank centralny będzie organizował przez cały rok.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że własna waluta dała nam suwerenność i niezależność gospodarczą.

– Własna waluta to suwerenność kraju, w którym ona występuje. To także podstawowy instrument prowadzenia własnej polityki monetarnej, która jest niesłychanie ważna dla rozwoju gospodarczego, więc dopóki mamy własny pieniądz i wpływ własnego banku centralnego na kształtowanie polityki pieniężnej, dopóty mamy dużą dozę suwerenności naszego kraju. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że Polska z własną walutą rozwija się szybciej niż kraje posługujące się walutą euro – wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polska waluta złoty pojawiła się w 1924 r., jednak to 1919 r. został uznany za datę, kiedy nadano jej oficjalną nazwę.

Z okazji stulecia polskiej jednostki monetarnej, 27 lutego NBP wprowadził do obiegu zestaw złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich „100 lat złotego”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl