[NASZ WYWIAD] Prof. J. Szyszko: Trybunał Sprawiedliwości UE powinien posługiwać się prawem, a nie ideologią. Wierzę, że prawo będzie respektowane

Polska cały czas respektowała prawo UE. […] To, co robiliśmy w ostatnim czasie, to napisałem list otwarty do komisarza Karmenu Vella, w którym przedstawiłem, czego dotyczy nieporozumienie między KE a Polską i prosiłem o to, aby zapoznał się z tym i przeanalizował – mówi były minister środowiska prof. Jan Szyszko w rozmowie z portalem Radia Maryja. Jutro Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej.

RIRM: Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej. Jakiego postanowienia się Pan spodziewa?

Jan Szyszko: Spodziewam się sprawiedliwego wyroku. Polska cały czas respektowała prawo Unii Europejskiej. Tok swojego postępowania przedstawiała Komisji Europejskiej. KE została wprowadzona w błąd i mocno boleję z tego powodu.

Czy Polska w wystarczający sposób broniła swoich racji w sporze z Komisją Europejską? Jakie działania podjęto w ostatnich miesiącach?

To, co robiliśmy w ostatnim czasie, to napisałem list otwarty do komisarza Karmenu Vella, w którym przedstawiłem na czym polega nieporozumienie między KE a Polską i prosiłem o to, aby zapoznał się z tym i dokładnie przeanalizował. Ten list został rozesłany – jako list otwarty – do wszystkich ministrów środowiska Unii Europejskiej, jak również do wszystkich ministrów środowiska świata po to, żeby obserwowali to, jaki będzie wyrok i dalsze postępowanie. Polska zawsze respektuje wszelkie wyroki. Polska domaga się tylko i wyłącznie respektowania prawa, a to prawo w zakresie Natura 2000 respektowaliśmy w 100 proc.

Nie obawia się pan, że TSUE pójdzie w kierunku ideologii, nie argumentów prawnych?

Jeśli Trybunał pójdzie w kierunku argumentów ideologicznych, to będzie to duża strata dla Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał powinien posługiwać się faktami i prawem, a nie ideologią. Wierzę, że prawo będzie respektowane w Trybunale Sprawiedliwości UE i takiego postanowienia spodziewam się jutro.

Spotkał się pan dzisiaj z mieszkańcami Puszczy Białowieskiej. Jakie obawy im towarzyszą?

Dzisiaj spotkałem się z mieszkańcami Puszczy Białowieskiej. Byłem tu na zaproszenie burmistrza Hajnówki i przewodniczącej Ekologicznego Forum Młodzieży. Oni obawiają się, że postanowienie Trybunału będzie zmierzało w tym kierunku, aby z Puszczy Białowieskiej stworzyć Park Narodowy. Powiedziałem, że wszystko jest możliwe, ale póki co musimy respektować prawo UE. Musimy przestrzegać tego prawa, które zaadoptowaliśmy poprzez włączenie Puszczy do sieci Natura 2000.

Jakie działania wymusza na Polsce program Natura 2000?

Podstawowym naszym obowiązkiem jest obrona tego, co było w roku 2008. Chodzi o stan siedlisk, stan występujących gatunków związanych z tymi siedliskami. Niestety, nierozsądną decyzją w roku 2012 zmieniono sposób użytkowania w Puszczy Białowieskiej, a to zaowocowało zamarciem kilkunastu milionów drzew. Ponadto, zamarło ponad 3 tys. hektarów grądów i w związku z tym nastąpił zanik występowania gatunków ważnych z punktu widzenia programu Natura 2000. Złamano więc prawo. Polska w roku 2017 rozpoczęła proces naprawczy. Jest on niczym innym, jak reprezentowaniem prawa, o czym informowaliśmy Komisję Europejską.

Jakie działania podejmowano w Puszczy Białowieskiej w ostatnich miesiącach?

Z tego, co wiem, wydano polecenie na skutek porozumienia z KE, aby wstrzymać część działań. Te działania – jak się dowiedziałem – mogą być rozpoczęte natychmiast po uzyskaniu pozytywnej opinii Trybunału Sprawiedliwości, a myślę, że taka opinia zostanie wydana, gdyż to jest właśnie respektowanie prawa UE i Polski.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wielokrotnie powtarza, że rozwiązanie problemu Puszczy Białowieskiej jest pośrodku – między ochroną czynną a ochroną bierną. Tutaj leży odpowiedź na rozwiązanie trwającego sporu?

Taka działalność na terenie Puszczy Białowieskiej zawsze była prowadzona. Ochrona bierna była kontynuowana na terenie parku narodowego, a ochrona czynna na terenie części gospodarczej Puszczy Białowieskiej. Cały obszar jest włączony do programu Natura 2000, a pamiętajmy, że obszar Puszczy Białowieskiej  to 10 tys. ha Białowieskiego Parku Narodowego i 50 tys. ha lasów gospodarczych, w których także występują rezerwaty. Tam również obowiązuje taka ochrona – i czynna, i bierna.

Dziękuję za rozmowę.

* * *

 

Z prof. Janem Szyszko, b. ministrem środowiska, posłem PiS, rozmawiał Szymon Kozupa.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl