Na Wszystkich Świętych znicze z Podkarpacia zapłoną na lwowskich cmentarzach

Blisko 40 tys. zniczy, które w ostatnich dniach zebrano na Podkarpaciu, na Wszystkich Świętych zapłonie na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie oraz kilku nekropoliach w obwodzie lwowskim.

Była to już 13. edycja akcji „Światełko pamięci”. Przedsięwzięcie organizują TVP Rzeszów we współpracy m.in. Konsulatem RP we Lwowie.

„Pierwsze znicze już w piątek dotarły do Lwowa. W tym roku zbiórka trwała przeszło tydzień” – powiedział PAP dyrektor rzeszowskiego oddziału TVP Józef Matusz.

Zaznaczył, że w akcji, podobnie jak w latach poprzednich, uczestniczyli studenci, uczniowie, organizacje strzeleckie, stowarzyszenia kresowian, harcerze. W regionie znicze na lwowskie cmentarze zbierano -prócz Rzeszowa – w kilkudziesięciu miejscowościach. Trafiły także m.in. z Lubelszczyzny oraz Żar w woj. lubuskim.

Na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada. Jeszcze kilkanaście lat temu np. na Łyczakowie, czy na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, tylko na nielicznych polskich grobach płonęły znicze.

„Nasza akcja to zmieniła. Początkowo dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 roku znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim. Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach. Świece płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian” – zauważył dyrektor Matusz.

Oprócz Lwowa znicze na Wszystkich Świętych pojawią się także na polskich cmentarzach m.in. w Mościskach, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego ks. abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl