fot. flickr.com

Min. Finansów zapowiada walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami

Ministerstwo Finansów zapowiada walkę ze sprzedawcami, którzy nie rejestrują transakcji na kasach fiskalnych. Już wkrótce mandat na nieuczciwego przedsiębiorcę będą mogli nałożyć – oprócz urzędników skarbowych – także policjanci, strażnicy miejscy czy inspektorzy handlowi.

To najnowszy pomysł resortu finansów na zmniejszenie z tzw. szarej strefy, o którym napisał dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak informuje gazeta, sprzedawca, który nie będzie wydawał paragonów za towary z akcyzą, straci koncesję na alkohol. Także przewoźnicy, którzy kupują paliwo w szarej strefie, będą mogli utracić licencję transportową.

Ekonomista Marek Wołos zwraca uwagę, że w ramach walki z szarą strefą udało się już dużo zrobić. Przychody z podatku VAT wzrosły o prawie 20 mld zł, licząc rok do roku. W jego ocenie, to kolejny front walki z nieuczciwymi podmiotami, tym razem z małymi.

– Do tej pory wprowadzono pakiety paliwowe, zmieniono rozliczenia podatku VAT, a teraz zmierzamy w kierunku drobnych przedsiębiorstw i firm. Jeśli chodzi o paragony, to mamy tutaj do czynienia z detalistami, a nie z dużymi przedsiębiorstwami czy hurtownikami. Widać, że ten system zaczyna działać w sposób kompleksowy – wskazuje Marek Wołos.

Nowe rozwiązania mają znaleźć się w projekcie nowelizacji kilku odrębnych ustaw, które mają na celu przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości skarbowej. Resort finansów finalizuje już prace nad przepisami.

RIRM

drukuj