fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Marszałek Sejmu przedstawi propozycję dot. opinii Komisji Weneckiej

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ma dziś przedstawić swoją propozycję w sprawie działań Parlamentu dotyczących opinii Komisji Weneckiej – zapowiedziała rzecznik PiS-u Beata Mazurek.

W sobotę premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, by to tam parlamentarzyści wszystkich klubów ,,podjęli wspólną pracę nad rozwiązaniem politycznego sporu”.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z naszym reporterem podkreślił, że ta decyzja wpisuje się w opinię, którą wydała Komisja Wenecka.

– Taki jest końcowy wiosek tej opinii Komisji Weneckiej, aby rozwiązywać ten polski problem na drodze politycznej. Najlepiej jest więc stworzyć jakąś płaszczyznę dialogu właśnie w Parlamencie; dać możliwość zarówno politykom, jak i  ekspertom, wybitnym indywidualnościom, którzy zajmują się prawem i konstytucją, aby wypracowali wspólnie jakieś stanowisko, jakiś konsensus, jakieś rozwiązanie – zaznacza minister Witold Waszczykowski.

Zdaniem opozycji podstawą rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego i wszczęcia ewentualnej dyskusji o zmianach w konstytucji jest publikacja orzeczenia TK.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że ,,zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

RIRM

drukuj